Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Aparat ortodontyczny - prosty sposób na prosty uśmiech

Aparat ortodontyczny
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Jakie są najczęstsze przyczyny wad zgryzu?

Przyczyn wad zgryzu jest bardzo dużo. Jednak najczęstszym powodem ich powstawania są nawyki takie jak ssanie przez dziecko smoczka, palca czy innych przedmiotów. Wady dziedziczne w tym przypadku są rzadko spotykane.

Dlaczego należy prostować zęby?

Wiele osób myśli, że aparat ortodontyczny służy tylko do celów wizualnych i zapobieganiu kompleksów. Nic bardziej mylnego. Wyprostowanie zębów pomaga również w zmniejszeniu wad wymowy, a szczególnie zabezpiecza zęby przed chorobami dziąseł i powstawaniem próchnicy.

Kto powinien nosić aparat?

Aparat ortodontyczny jest dobierany indywidualnie przez ortodontę. Może nosić go każdy, kto posiada wadę zgryzu, zarówno dzieci jak i dorośli. Jedynymi czynnikami dyskwalifikującymi są próchnica i stan zapalny w jamie ustnej, co umożliwia założenie aparatu dopiero po zlikwidowaniu problemu.

Z czego składa się aparat ortodontyczny?

Aparaty dzielą się na stałe i ruchome. Aparat stały składa się z zameczków, które przylepia się do zęba. Na zębach trzonowych mocuje się pierścienie, które są łączone z zameczkami odpowiednimi drucikami, które muszą być systematycznie wymieniane. Aparat ruchomy natomiast zakłada się na noc i nosi na zębach kilka godzin w ciągu dnia. Na aparat ten składają się klamry, które utrzymują śruby lub sprężyny. Wykonuje się go najczęściej z akrylu.

Jak należy się przygotować na założenie aparatu?

Przed założeniem aparatu ortodontycznego musimy odbyć kilka wizyt, które przygotują nasze zęby na umieszczenie na nim aparatu. Koniecznością jest, aby usunąć kamień nazębny i inne zanieczyszczenia szkliwa oraz uzupełnić ubytki. Następnie wykonywane jest panoramiczne prześwietlenie zębów oraz boczne zdjęcie czaszki. Ostatnim etapem przygotowania jest wykonanie gipsowego odcisku zębów.

Ile trwa leczenie?

Długość leczenia jest ustalana indywidualnie. W zależności od rodzaju noszonego aparatu oraz wielkości wady noszenie aparatu trwa średnio od 2 do 3 lat.

Pielęgnacja jamy ustnej podczas noszenia aparatu

Noszenie aparatu ortodontycznego jest ściśle powiązane z utrzymywaniem odpowiedniej higieny jamy ustnej. W praktyce oznacza to, że pacjent musi myć zęby po nawet najmniejszym posiłku, aby zminimalizować ryzyko powstania chorób, które mogłyby skutkować przerwaniem leczenia.

Noszenie aparatu ortodontycznego z początku może wydawać się uciążliwe dla pacjenta, jednak z biegiem czasu do wszystkiego można się przyzwyczaić, a częste mycie zębów może stać się nawykiem. W końcu jest to nasz pomocnik w celu uzyskania pięknego i zdrowego uśmiechu.