Ortodonta Chorzów i inne placówki – ATRIA

Ortodoncja

Ortodoncja obejmuje profilaktykę i leczenie nieprawidłowego rozmieszczenia zębów, ich wielkości czy kształtu, jak również metody eliminacji rozmaitych wad zgryzu oraz wad szczękowo-twarzowych. Leczenie ortodontyczne można przeprowadzić zarówno u dzieci, młodzieży, jak i osób dorosłych. Proste zęby to nie tylko kwestia estetyki uśmiechu, ale również zdrowia pacjenta.

Ortodoncja dysponuje aktualnie szeroką gamą różnorodnych aparatów ortodontycznych, wykorzystywanych do korygowania stosunków międzyzębowych. Aparaty dzielimy na ruchome i stałe. ATRIA ortodonta Chorzów specjalizuje się zarówno w leczeniu aparatami ruchomymi, jak i stałymi. Do najczęściej wykorzystywanych w ortodoncji typów aparatów należą:

Aparaty ruchome:

Ruchome aparaty ortodontyczne stosowane są w korygowaniu niewielkich wychyleń zębów i mogą być stosowane u dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Są to aparaty wyjmowane, które pacjent może samodzielnie zakładać i zdejmować.

Aparaty ortodontyczne stałe – zamki kosmetyczne:

Z uwagi na wykorzystanie estetycznych zamków, których kolor można dostosować do odcienia zębów, aparat ortodontyczny jest niemal niewidoczny i zapewnia pacjentowi duży komfort noszenia. Należy jednak pamiętać o prawidłowej higienie jamy ustnej oraz unikaniu niektórych potraw aby zapobiec przebarwieniom gumek w aparacie.

Aparaty ortodontyczne stałe – zamki metalowe:

Ten rodzaj aparatów cieszy się dużym powodzeniem u pacjentów, pragnących wyleczyć krzywiznę zębów. Aparaty cechuje bezpieczeństwo stosowania, wysoka jakość oraz relatywnie niska cena.

Aparaty ortodontyczne stałe – zamki samoligaturujące:

Aparaty samoligaturujące to w ortodoncji nowoczesne rozwiązanie leczenia wad zgryzu czy krzywizny zębów, zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Zamki aparatu zostały wyposażone w specjalną zakładkę, która podtrzymuje łuk, dlatego nie stosuje się w nich ligatur (gumowych opasek). Korekcja zgryzu opiera się na działaniu aktywnych klapek, które podtrzymują łuk ortodontyczny w zamkach. Zaletą aparatów samoligaturujących jest zmniejszenie nacisku na zęby, mniejsze tarcie i zazwyczaj skrócony czas leczenia.

Ortodonta Chorzów, Katowice, Ruda Śl, Siemianowice Śl, Mysłowice – w tych miastach znajdziesz naszych specjalistów. Każdy zatrudniony u nas ortodonta posiada wysokie kwalifikacje i szerokie doświadczenie w prowadzeniu skutecznego leczenia ortodontycznego, co sprawia, że świadczymy dla pacjentów usługi na najwyższym poziomie.

Dlaczego warto wybrać Centrum Stomatologiczne ATRIA – Ortodonta Chorzów?

  • Indywidualne podejście do pacjenta
  • Możliwość wyboru metody leczenia ortodontycznego dopasowanego do potrzeb pacjenta oraz możliwości finansowych
  • Dogodne warunki we wszystkich naszych gabinetach
  • Możliwość skorzystania z systemu ratalnego
  • Udogodnienia dla pacjentów – parkingi, możliwość płatności kartą, itp.
  • Wykwalifikowany zespół pracowników z dużym doświadczeniem

Najczęściej zadawane pytania:

Czy aparat ortodontyczny można założyć w każdym wieku?

Tak, nie ma ograniczeń wiekowych dotyczących leczenia ortodontycznego. Dzieci powinny przejść wizytę u stomatologa w okresie, kiedy pojawią się u nich zęby mleczne, gdyż w wyjątkowych przypadkach występuje konieczność założenia aparatu na zęby mleczne. Osoby dorosłe mogą poddać się leczeniu w każdym wieku. Należy jednak mieć na uwadze fakt, iż u osób dorosłych czas leczenia może się wydłużyć ze względu na mniej elastyczne kości.

Jak długo trwa leczenie ortodontyczne?

Czas trwania leczenia uzależniony jest od stopnia zaawansowania wady zgryzu oraz indywidualnych predyspozycji pacjenta. Okres noszenia aparatu może trwać od około 12-30 miesięcy.

Czy higiena jamy ustnej i zębów wygląda inaczej podczas noszenia aparatu?

O higienę jamy ustnej i zębów należy dbać zawsze, jednak podczas leczenia ortodontycznego wskazana jest wzmożona higiena, tak aby dokładnie wyczyścić całą powierzchnie zębów i elementów aparatu. O tym, jak dbać o zęby podczas noszenia aparatu przeczytasz na naszym blogu.

Czy podczas noszenia aparatu ortodontycznego należy zmieniać dietę?

Noszenie aparatu ortodontycznego nie wymaga stosowania szczególnej diety, należy jednak unikać twardych pokarmów (np. jabłka, marchewki, twarde pieczywo, orzechy, słodkie, ciągnące i oklejające zęby cukierki/batoniki)

Czy noszenie aparatu ortodontycznego boli?

W początkowej fazie leczenia ortodontycznego pacjent może odczuwać dyskomfort. Wynika to z dwóch czynników. Po pierwsze podczas zakładania aparatu, w jamie ustnej pacjenta pojawia się ciało obce – do czego potrzeba kilku dni, aby się przyzwyczaić. Mogą też występować otarcia policzków i ust od środka. Najlepszym sposobem na zminimalizowanie dyskomfortu jest stosowanie wosku ortodontycznego. Drugim przypadkiem występowania dyskomfortu jest proces przesuwania się (prostowania) zębów. Jednak z czasem, gdy pacjent przywyknie do założonego aparatu, dyskomfort mija.

Ortodoncja

Zobacz również:

Implantologia Ortodoncja Leczenie kanałowe