Profilaktyka stomatologiczna

Profilaktyka

Piękny i zdrowy uśmiech wymaga nieustannej troski o higienę jamy ustnej - zgodnie z maksymą: Lepiej zapobiegać niż leczyć. Istotna jest odpowiednia profilaktyka stomatologiczna. Dobre nawyki i prawidłowa higiena mogą zapobiec przykremu zapachowi z ust, próchnicy oraz rozwojowi chorób zębów i jamy ustnej. Jedną z podstawowych zasad jest regularne mycie zębów. Aby skutecznie dbać o zdrowie swoich zębów, należy również pamiętać o systematycznych wizytach kontrolnych w gabinecie stomatologicznym (przynajmniej raz na pół roku), podczas których lekarz ustali aktualny stan higieny jamy ustnej.

Centrum Stomatologiczne ATRIA proponuje następujące metody profilaktyki stomatologicznej:

  • kontrola stanu uzębienia
  • instruktaż higieny jamy ustnej, obejmujący profesjonalne porady na temat ochrony zębów i jamy ustnej, prawidłowych technik szczotkowania itp.
  • skaling – czyli popularny i bezbolesny zabieg, polegający na usunięciu bakterii oraz kamienia nazębnego z powierzchni zębów za pomocą specjalistycznego aparatu ultradźwiękowego. Zabieg należy wykonywać około 1 – 2 razy w ciągu roku.
  • piaskowanie – to metoda czyszczenia kamienia nazębnego, która w połączeniu ze skalingiem daje najlepsze efekty. Umożliwia usunięcie osadu nazębnego oraz powierzchniowych przebarwień nawet w najmniejszych szczelinach.
  • lakowanie – to zabieg profilaktyczny, polegający na uszczelnianiu (lakowaniu) naturalnych bruzd i zagłębień, które pokrywają zęby trzonowe i przedtrzonowe by w ten sposób chronić je przed rozwojem próchnicy. Zabieg można wykonać zarówno na zębach mlecznych, jak i stałych.

Należy pamiętać, że profesjonalna higiena jamy ustnej jest niezbędna do zachowania zdrowego uzębienia i pięknego uśmiechu.

Zachęcamy Państwa do skorzystania z naszych usług z zakresu Profilaktyki stomatologicznej.

Najczęściej zadawane pytania:

Czy przez wizytą kontrolną u dentysty można normalnie jeść i pić?

Tak, nie ma przeciwwskazań co do jedzenia i picia przed wizytą stomatologiczną. Warto jednak pamiętać o wyczyszczeniu zębów po jedzeniu.

Czy warto fluoryzować zęby?

Tak, fluoryzacja wzmacnia szkliwo oraz zmniejsza ryzyko powstawania próchnicy. Jeśli interesuje Cię fluoryzacja, zapraszamy na naszego bloga, gdzie znajdziesz artykuł na temat tego zabiegu profilaktycznego.

W jaki sposób zminimalizować ryzyko powstawania kamienia nazębnego?

Wyróżnia się kilka czynników przez które powstaje kamień nazębny. Podstawowym działaniem zapobiegawczym jest odpowiednia higiena jamy ustnej, w tym prawidłowe szczotkowanie zębów. Istotną kwestią jest również dieta, niektóre nawyki żywieniowe np. picie dużej ilości kawy czy palenie papierosów przyczyniają się do powstawania kamienia.

W jaki sposób można pozbyć się kamienia nazębnego?

Zabiegiem stomatologicznym, który oczyszcza zęby ze złogów kamienia jest skaling. Bardzo ważne jest, aby oczyszczać zęby z kamienia, ponieważ może on prowadzić do powstawania zapalenia dziąseł, próchnicy. a nawet do paradontozy.

Profilaktyka

Zobacz również:

Implantologia Ortodoncja Leczenie kanałowe