Higiena jamy ustnej u dzieci

Jeśli Twoja pociecha weszła w okres ząbkowania, to najlepszy czas, aby zacząć dbać o jej ząbki. Nie czekaj, aż wyrośnie ich więcej, zacznij wdrażać nawyk pielęgnacji jamy ustnej już od pierwszego ząbka.
Czy wiesz jak powinna wyglądać prawidłowa higiena jamy ustnej u dzieci?  Jeśli chcesz się upewnić, zapraszamy do zapoznania się z poniższymi radami.

Zęby mleczne, chociaż nie są na stałe, wymagają odpowiedniej higieny i pielęgnacji. Choroby, na które są narażone, mogą przynieść niemiłe konsekwencje w późniejszych latach, nawet gdy naszemu dziecku wyrosną już zęby stałe.
Blisko 80% sześciolatków cierpi na próchnicę zębów, która rozwija się w jamie ustnej dziecka od początku okresu ząbkowania - u ponad 60% trzylatków stwierdza się próchnicę! Z tego względu higiena jamy ustnej u dzieci jest niezwykle ważna. Wprowadzona odpowiednio wcześnie w nawyk dziecka może zaoszczędzić mu problemów z zębami, zarówno mlecznymi, jak i stałymi.

Próchnicę u dzieci powoduje przede wszystkim:

  • brak działań profilaktycznych, takich jak fluoryzacja czy lakowanie zębów
  • brak lub nieodpowiednia higiena jamy ustnej
  • niedokładne szczotkowanie zębów
  • spożywanie słodyczy
  • picie słodkich i gazowanych napojów

Jak zachęcić dzieci do dbania o higienę jamy ustnej i zębów?

Higiena jamy ustnej u dzieci

Jak wiadomo, dla dziecka największym wzorem do naśladowania od pierwszych lat życia są rodzice. Dlatego ważne, by dziecko widziało, że jego rodzice również dbają o swoje zęby. Dobrym sposobem na wdrożenie nawyku mycia zębów u dziecka jest ich wspólne mycie rano i wieczorem. Zadbaj też, aby Twoje dziecko miało odpowiednią szczoteczkę i pastę do zębów. Na rynku mamy ogromny wybór akcesoriów do higieny zębów - pamiętaj, żeby szczoteczka dla dziecka miała miękkie włosie, nie nie podrażnić jego delikatnych dziąseł. By zachęcić swoją pociechę do systematycznego mycia ząbków, warto sprawić mu kalendarz szczotkowania zębów. Dzięki temu, że malec zaznacza swoje "postępy" na planie, zyskuje dodatkową motywacje, by nie opuścić żadnego szczotkowania. Dobrym pomysłem jest również odmierzanie czasu mycia zębów. Jest to nie tylko dodatkowa atrakcja dla dziecka, dzięki odmierzaniu czasu, masz pewność, że szczotkowanie trwa odpowiednio długo.

By pomóc rodzicom zachęcić ich dzieci do systematycznej higieny zębów, stworzyliśmy kalendarze mycia zębów. Dzięki tym kalendarzom, dzieci będą bardziej zmotywowane, aby szczotkować zęby rano i wieczorem, ponieważ swoje "postępy" będą mogły zapisywać w kalendarzu.
W przygotowanych przez nas plikach PDF znajdują się dwie wersje kalendarzy. Pierwsza, czarno-biała, którą dzieci mogą samodzielnie pokolorować. Druga wersja natomiast jest kolorowa.

Drogi Rodzicu! Zostaw nam swój adres mailowy, a my wyślemy Ci stworzone przez nas kalendarze mycia zębów. Prześlemy je w formacie PDF, idealnym do wydruku.