Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Jak dbać o zęby w pracy? – zbiór praktycznych porad

Osoba pracująca w biurze
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Niestety, praca pochłania znaczną część naszego życia. Natłok codziennych obowiązków w szkole czy pracy często sprawia, że utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej staje się nie lada wyzwaniem. Warto zatem zastanowić się czy na co dzień dostatecznie dbamy o nasze uzębienie – w końcu zdrowy uśmiech to nasza wizytówka. Czy żucie gumy po posiłku w czasie przerwy wystarczy by zachować zdrowe zęby i zapobiec ich chorobom? Bardzo często niektóre nasze nawyki znacząco przyczyniają się do niszczenia zębów. Pragniemy zwrócić uwagę na zagrożenia związane z ochroną zębów w miejscu pracy oraz prezentujemy zbiór kilku praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji.

Niezdrowe przekąski zastąp owocami

Spędzając długie godziny w pracy wielu z nas lubi wypełnić sobie ten czas odrobiną przyjemności, przegryzając przy komputerze drobne przekąski (orzeszki, paluszki, cukierki czy batoniki). Częste sięganie po małe co nieco negatywnie wpływa jednak na stan naszych zębów. Podjadanie orzeszków czy batoników powoduje, że między zębami osadzają się resztki pokarmu, co przyczynia się do rozwoju bakterii. Jeśli mamy ochotę coś przekąsić to warto wybrać do tego celu jakiś owoc. Dla przykładu jabłko pomoże Ci usunąć płytkę nazębną oraz wzmocni dziąsła.

Nie przesadzaj z gumą do żucia

Jeśli nie mamy możliwości umycia zębów to po każdym posiłku warto użyć gumy do żucia, która oczyści usta z resztek pokarmowych. Żucie gumy ma wiele zalet, gdyż nie dość, że wspomaga dezynfekcję zębów to dodatkowo zwiększa produkcję śliny, która neutralizuje kwasy odpowiadające za niszczenie szkliwa. Nadmierne spożywanie gumy do żucia może jednak prowadzić m.in. do przerostu żwaczy. Ponadto w niektórych przypadkach guma do żucia może powodować wyciąganie z zębów plomb, które wypełniały ubytki oraz sprzyjać nadkwasocie.

Wybieraj wodę mineralną

Kobieta przy laptopie z kawą

Mimo, iż w pracy z reguły nie mamy możliwości dbać o regularne mycie zębów to możemy starać się maksymalnie ograniczać ilość czynników, które przyczyniają się do powstawania osadu na naszych zębach. Jeśli pijemy w pracy dużo kawy, herbaty lub napojów gazowanych to warto zastąpić je spożywaniem wody mineralnej. Kawa wypłukuje wapń, który jest budulcem zębów oraz podobnie jak herbata, sprzyja powstawaniu nieestetycznych przebarwień na zębach.

Korzystaj z flossera lub nici dentystycznej

Każdy z nas zna to nieprzyjemne uczucie gdy jakiś kawałek pożywienia utknął nam między zębami i mimo naszych usilnych starań nie udaje nam się go stamtąd wydostać. W takiej sytuacji warto mieć pod ręką nić dentystyczną lub jej odpowiednik w postaci flossera. Ich zaletą jest niewielki rozmiar, dzięki czemu możemy zawsze mieć je przy sobie (np. w torebce czy kieszeni płaszcza). Z ich pomocą szybko i dokładnie wyczyścimy przestrzenie między zębami z resztek pokarmu.

Wyeliminuj podpieranie brody ręką

Uczniowie w szkole

Długotrwały wysiłek intelektualny lub znudzenie wielogodzinną pracą przy komputerze sprawiają, że często podpieramy brodę ręką. Ten wydawałoby się niewinny nawyk również może negatywnie wpływać na zdrowie naszych zębów. Jak to możliwe? Podpieranie podbródka ręką powoduje mocniejsze zagryzanie zębów i wzmożony nacisk zębów na siebie. Taka sytuacja może następnie prowadzić do erozji oraz pękania szkliwa a w niektórych przypadkach nawet do starcia koron zębowych. Jeśli siedząc przy biurku często podpieramy nasz podbródek to dodatkowo możemy narazić się na częste bóle głowy, spowodowane uciskiem na struktury nerwowe.

Pamiętajmy zatem, że codzienne wielogodzinne przebywanie poza domem nie musi wiązać się z brakiem dbałości o higienę jamy ustnej. Rezygnacja z niektórych pokarmów i napojów oraz wyeliminowanie niezdrowych nawyków może pozytywnie wpłynąć na stan naszego uzębienia. Niezależnie jednak od charakteru naszej pracy zawsze powinniśmy szukać sposobu na czyszczenie zębów po każdym posiłku. W ten sposób nasz uśmiech będzie zdrowszy i bielszy na dłużej.