Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Wybielanie zębów - jakie metody mamy do wyboru?

wybielanie zębów
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Wybielanie zębów to bardzo popularny zabieg. Jest często ostatnim etapem metamorfozy zębów, np. po leczeniu ortodontycznym. Wybielanie zębów jest także stosowane przez osoby, które piją dużo kawy lub palą papierosy, gdyż zmagają się one najczęściej z przebarwieniami na zębach. Metoda wybielania zębów powinna być dostosowana do stopnia ich przebarwienia, dlatego warto skonsultować jej wybór ze stomatologiem. W dzisiejszym wpisie przedstawimy metody wybielania zębów dostępne dla pacjentów.

Wybielanie zębów u dentystywybielanie zębów metody

Metody wybielania zębów dostępne w gabinetach stomatologicznych są zdecydowanie najbardziej skuteczne. Warto zdecydować się na nie, gdy chcemy widocznie wybielić nasze zęby lub osiągnąć efekt w krótkim czasie. pamiętajmy także, że wybielanie zębów u dentysty to gwarancja profesjonalnej opieki oraz dobru metody do naszych potrzeb. Wybielanie zębów na własną rękę może uszkodzić zęby. Do metod wybielania zębów u dentysty zalicza się:

  • Usuwanie osadu (kamienia) nazębnego - Ten prosty zabieg często jest w stanie rozjaśnić zęby, jeśli przebarwienia są delikatne. Dlatego jeśli wiesz, że Twój problem nie jest duży, warto najpierw poddać się zabiegowi usuwania kamienia. Jest on bezbolesny i niedrogi, a raz w roku można go wykonać w ramach NFZ.
  • Nakładki - W przeciwieństwie do tych kupionych w sklepie, nakładki wykonane przez stomatologa są idealnie dopasowane do kształtu naszych zębów. Ponadto dentysta profesjonalnie dobiera żel o odpowiednim dla nas stężeniu substancji wybielających, przez co zyskujemy pewność, że nakładki będą dobrze dopasowane do naszych potrzeb i przyniosą pożądany efekt. Nakładki wykonane u dentysty przeznaczone są do stosowania w domu zgodnie z zaleceniami lekarza.
  • Laserowe wybielanie zębów - Najszybsza i najskuteczniejsza metoda wybielania zębów, która pozwala rozjaśnić zęby nawet o 8 tonów. Najczęściej zadowalające efekty pacjent osiąga już po jednym zabiegu.
  • Licówki - Ta metoda pozwala na zmianę koloru zębów w przypadku bardzo silnych przebarwień lub zębów martwych, które są oporne na wybielanie laserem. Również tym sposobem można osiągnąć efekt idealnie śnieżnobiałych zębów. Najczęściej stosuje się go jednak w przypadku pojedynczych martwych zębów, by kolorem nie odróżniały się one od pozostałych.

Wybielanie zębów w domu

Metody, które pacjent może stosować w domu są zdecydowanie bardziej czasochłonne i przynoszą mniejsze efekty niż wybielanie zębów u dentysty. Wybielanie za pomocą środków dostępnych w sklepach pozwala na rozjaśnienie zębów o 1-2 tony. Należy mieć także na uwadze, że środki pochodzące z niepewnych źródeł lub takie o niewiadomym składzie, mogą uszkodzić nasze zęby.

  • paski z żelem wybielającym
  • nakładki
  • pasty wybielające
  • żele i lakiery wybielające