Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Wody smakowe a zęby - czy ten napój szkodzi zębom?

wody smakowe a zęby
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Wody smakowe są popularnym i często reklamowanym napojem, co więcej wiele marek przedstawia je jako napoje dla dzieci. Czy woda smakowa może zastępować tradycyjną wodę mineralną? Jaki wpływ ma na nasze zęby? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dzisiejszym artykule. 

Chociaż może wydawać się to dziwne, to wody smakowe mają więcej wspólnego z napojami słodzonymi typu cola, niż z wodą mineralną bądź źródlaną. Co za tym idzie, woda smakowa jest niezdrowa dla naszego organizmu, w tym także dla naszych zębów. Dlaczego?

Dlaczego woda smakowa niszczy zęby?

Wody smakowe wyglądają tak samo jak wody mineralne, ale na tym ich wspólne cechy się kończą. Wody smakowe mają w swoim składzie wiele popularnie nazywanej "chemii", między innymi substancje słodzące (cukier lub syrop glukozowo-fruktozowy), konserwanty, regulatory smaku, sztuczne aromaty. Czyli substancje odpowiadające za nadwagę, cukrzycę czy cukierpróchnicę zębów. 1,5 litrowa butelka wody smakowej może zawierać ponad 200 kalorii! Tak więc woda smakowa nie tylko nie przynosi korzyści organizmowi, ale także, pita regularnie, może mu poważnie zaszkodzić.

Jakie skutki może powodować picie wody smakowej?

Poza negatywnym wpływem na zdrowie całego organizmu, woda smakowa ma duży wpływ na zdrowie zębów. Zawarte w niej substancje słodzące powodują próchnicę zębów, która jest ogromnym problemem wśród pacjentów (także wśród dzieci). Z kolei inne substancje, takie jak regulatory kwasowości czy aromaty smakowe przyczyniają się do rozwoju kwasowej erozji szkliwa.

Nie tylko woda smakowa niszczy zęby

O tym, że słodkie napoje gazowane mają zły wpływ na zęby wiedzą nawet dzieci. Jednak fakt, iż woda smakowa również niszczy zęby, nie jest już aż tak popularny. Podobnie ma się kwestia herbatek owocowych (w torebkach oraz granulowanych). Są one bardzo często sztucznie dosładzane oraz barwione. Dlatego w trosce o zdrowie zębów, nie zaleca się ich spożywania, a tym bardziej podawania ich dzieciom.

Najlepszym rozwiązaniem dla zdrowia zębów, ale też całego organizmu jest picie naturalnej wody mineralnej lub źródlanej. Jeśli chcesz urozmaicić sobie jej smak, postaw na naturalne rozwiązanie! Do czystej wody mineralnej dodaj świeżych owoców, np. malin lub truskawek.