Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

8 sposobów na oswojenie dziecka z wizytami u dentysty

dziecko u dentysty
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Dzieci bardzo często obawiają się wizyt u dentysty, co bywa powodem problemów ze zdrowiem i leczeniem zębów w przyszłości. Bardzo ważne jest, aby od najmłodszych lat uświadamiać swoją pociechę, że wizyty stomatologiczne są konieczne, by mieć zdrowe i piękne zęby na całe życie. Jak oswoić dziecko z dentystą i przekonać do wizyt w gabinecie stomatologicznym? W dzisiejszym artykule podpowiadamy 8 sposobów, które mogą Ci w tym pomóc!

Bardzo ważne jest, aby na pierwszą wizytę stomatologiczną wybrać się, gdy u dziecka pojawi się kilka pierwszych ząbków. W tym okresie stomatolog będzie mógł stwierdzić czy nasza pociecha rozwija się prawidłowo z punktu widzenia stomatologicznego. Następna wizyta, jeśli wszystko będzie w porządku, powinna nastąpić po około 2-3 latach. Wtedy dziecko bardziej świadomie będzie mogło zapoznać się i oswoić z gabinetem, lekarzem oraz przyrządami stomatologicznymi, np. lusterkiem. Podczas takiej wizyty warto także poprosić o instruktarz szczotkowania zębów dla dzieci. Pamiętaj, by nie czekać z pierwszą wizytą dziecka u dentysty do momentu pojawienia się ubytków! Jeśli na swojej pierwszej wizycie stomatologicznej dziecko będzie musiało zostać poddane leczeniu, jego nastawienie do kolejnych wizyt z pewnością będzie negatywne.

1. Pozytywne nastawienie

Opowiadając dziecku o dentyście i wizytach w gabinecie dentystycznym, nie mów mu o tym, że wyrywanie zębów boli. Postaraj się pokazać, jak ważne i pomocne są wizyty stomatologiczne. Możesz powiedzieć swojemu dziecku, że tylko dentysta jest w stanie pomóc mu wyczyścić ząbki z bakterii, które powstają po jedzeniu słodyczy oraz, że po wizycie u stomatologa jego ząbki będą piękne i zdrowe.

2. Dobry przykładmycie zębów u dzieci

Dzieci chłoną wzorce jak gąbka, szczególnie od rodziców, którzy są ich największym autorytetem. Jeśli więc sam nie lubisz wizyt u dentysty, nigdy nie mów o tym przy dziecku! Jeśli Twoja pociecha usłyszy, że mama lub tata jest negatywnie nastawiona do wizyt stomatologicznych, nie lubi na nie chodzić lub wręcz ich unika, naturalnym następstwem będzie pojawienie się u niej takich samych zwyczajów. To samo dotyczy nawyku szczotkowania zębów - dawaj dobry przykład swojemu dziecku!

3. Miła atmosfera

Zadbaj o wybór dobrego i sprawdzonego gabinetu. Lekarz, poza umiejętnościami związanymi ze swoim fachem, powinien mieć także odpowiednie podejście do pacjentów (szczególnie tych najmłodszych). Przed wizytą postaraj się wprawić dziecko w dobry nastrój, nie narażaj go na stres.

4. Zabawa

Dzieci uwielbiają się bawić, to oczywiste. Więc dlaczego nie pobawić się w dentystę? Zaproponuj swojemu dziecku, by wcieliło się w rolę dentysty i przeprowadziło przegląd zębów lalkom i pluszakom, a może także mamie i tacie! Na rynku jest obecnie dostępnych wiele zabawek tematycznych, w tym zestawy typu "mały dentysta", taka zabawka może okazać się dobrym pomysłem na oswojenie dziecka z dentystą.

5. Rozmowa

Rozmowa z dzieckiem jest bardzo ważna, dlatego porozmawiaj z nim o wizycie u dentysty. Postaraj się go nie straszyć, mówiąc "jeśli nie będziesz mył zębów, pójdziemy do dentysty" itp. Dziecko nie może traktować wizyt stomatologicznych jak kary.

6. Towarzystwo w czasie wizyty

Chyba każde dziecko ma swojego ulubionego misia, lalkę czy samochodzik. Zabierzcie go ze sobą na wizytę, wtedy z pewnością Twoja pociecha poczuje się raźniej.

7. Pochwała

Bardzo ważne jest, aby po odbytej wizycie pochwalić dziecko, że było bardzo grzeczne i dzielne (jeśli takie faktycznie było :)). Jeśli jeśli  praktykujesz nagradzanie dziecka, możesz sprawić mu jakimś mały drobiazg.

8. Planowanie wizyty

Uprzedź dziecko o planowanej wizycie minimum kilka dni wcześniej. Nie zaskakuj go taką informacją w dniu wizyty. Zadbaj także o to, by być w gabinecie trochę wcześniej. Pośpiech i przyjeżdżanie na ostatnią chwilę to spory stres dla Ciebie oraz dla dziecka.