Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

O czym należy pamiętać podczas noszenia aparatu ortodontycznego?

aparat ortodontyczny
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Aparat ortodontyczny często kojarzy się pacjentom z dużymi zmianami w życiu codziennym. Jednak wbrew pozorom pacjent podczas leczenia ortodontycznego wcale nie musi diametralnie zmieniać swoich nawyków. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach i zaleceniach, a czas leczenia ortodontycznego przeminie bez komplikacji i nie wpłynie na komfort życia. 

O tym pamiętaj nosząc aparat ortodontyczny

1. Niektóre produkty spożywcze i napoje barwią aparat ortodontyczny

Ta uwaga skierowana jest szczególnie do osób które noszą lub będą nosić tradycyjny aparat z ligaturami. O tym, że niektóre produkty barwią ligatury (czyli gumki zakładane na zamki) warto pamiętać przy wyborze ich koloru. Do produktów, które mogą zabarwić gumki zalicza się m.in. cytrusy czy buraki, a także napoje takie jak kawa, herbata czy czerwone wino. Jeśli spożywasz dużo tego rodzaju jedzenia i napoi wybierz gumki o ciemnej lub intensywnej barwie (np. granatowe lub ciemno różowe). Gumki białe lub beżowe już po kilku dniach mogą wyglądać nieestetycznie.

2. Odpowiednia higiena

W kwestii higieny zębów z aparatem nieco może się zmienić. Aparat ortodontyczny wymaga dokładniejszego czyszczenia niż same zęby. Poza myciem zwykłą szczoteczką, warto myć przestrzenie między zębami a aparatem małą szczoteczką lub irygatorem, Dodatkowo zaleca się stosowanie nici dentystycznej oraz płukania jamy ustnej płynem. Jest to dodatkowa ochrona przed próchnicą. Odpowiednia higiena ma znaczenie przede wszystkim dla zdrowia zębów, ale także jest istotna dla aspektów estetycznych. Niektóre produkty lubią "zostawać" w aparacie, np. szpinak lub ser. Warto mieć przy sobie zawsze małą pastę do zębów i szczoteczkę, by w razie potrzeby móc oczyścić zęby.

3. Nie jedz bardzo twardych produktówaparat ortodontyczny

Orzechy, sezamki, jabłka i inne bardzo twarde produkty mogą doprowadzić do uszkodzenia aparatu, np. do odklejania  zamka lub złamania drucika. Z tego względu lepiej zrezygnować z takich produktów lub kroić je, rozdrabniać lub mielić.

4. Każda awaria aparatu wymaga niezwłocznej naprawy

Jeśli z jakiegoś powodu Twój aparat ulegnie uszkodzeniu, jak najszybciej zgłoś ten fakt swojemu ortodoncie. Każda awaria aparatu powoduje wydłużenie czasu leczenia, może także spowodować cofnięcie się zębów i ponowne pogłębienie wady.

5. Nie opuszczaj wizyt kontrolnych

Wizyty kontrolne powinny odbywać się co 4-8 tygodni, zgodnie z zaleceniami ortodonty. Każda opuszczona wizyta oznacza wydłużenie się czasu leczenia ortodontycznego.

 Chcesz rozpocząć leczenie ortodontyczne? Ortodonta Chorzów - zapraszamy!