Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Aparat hassa, hyrax - kiedy stosuje się aparat podniebienny?

aparat podniebienny
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Aparat podniebienny jest stosowany jako uzupełnienie leczenia ortodontycznego. Oznacza to, że może, ale nie musi być wykorzystany. W artykule przedstawimy zastosowanie aparatu podniebiennego oraz odpowiemy na najczęstsze pytania pacjentów związane z tym rodzajem aparatu.

Podczas leczenia ortodontycznego, poza aparatem stałym, wykorzystywane są różne elementy dodatkowe, o których istnieniu pacjenci często dowiadują się dopiero podczas konieczności ich zastosowania. Jest to naturalne i nic w tym złego. Ortodonta przed założeniem nowego elementu powinien dokładnie wyjaśnić pacjentowi, dlaczego go zakłada, jak się z nim obchodzić oraz czego się spodziewać. Zdarza się jednak, że niespodziewanie, dopiero w trakcie leczenia, pojawia się konieczność zastosowania dodatkowych elementów w aparacie. Za niektóre z nich trzeba dodatkowo zapłacić. Z tego względu warto wiedzieć jak najwięcej o leczeniu ortodontycznym, aby być świadomym możliwości pojawienia się nadprogramowych kosztów. Ponadto wiedza na temat istnienia i ewentualnej konieczności zastosowania dodatkowych elementów pozwala zaoszczędzić stresu w trakcie leczenia.

Po co stosuje się aparat podniebienny?

Cienkołukowe aparaty ortodontyczne nie zawsze są w stanie ustawić zęby w pożądanej pozycji, gdyż siła ich działania jest ograniczona. Aparat podniebienny (grubołukowy) stosowany jest u pacjentów ze znacznym zwężeniem szczęki. Służy więc on do rozszerzania łuku zębowego. Aparat podniebienny składa się z pierścieni (aparat hass) lub akrylowych nakładek na zęby (aparat hyrax), łuków oraz śruby, która służy do rozszerzania szczęki. Aparaty tego typu pozwalają na osiągnięcie efektu w relatywnie krótkim czasie, nosi się je zwykle od 3 do 6 miesięcy. Warto wiedzieć, że pacjent, u którego założony został aparat podniebienny samodzielnie reguluje śrubę rozszerzającą podniebienie. Robi to oczywiście zgodnie z zaleceniami ortodonty, który na wizycie dokładnie tłumaczy w jaki sposób przykręcać śrubę. Aparat podniebienny zwykle zakłada się przed założeniem aparatu stałego.

Czy aparat podniebienny boli?

Założenie aparatu podniebiennego nie boli. W pierwszych dniach z takim aparatem pacjenci mogą odczuwać dyskomfort, jednak jest on porównywalny do odczuć po wymianie łuku w aparacie stałym. Z uwagi na to, że aparat hassa/hyrax umiejscowiony jest na podniebieniu, organizm musi przyzwyczaić się do obecności ciała obcego w ustach. Dodatkowo aparat zajmuje część miejsca na język w jamie ustnej, co sprawia pewien dyskomfort podczas jedzenia czy mówienia. Nawet jeśli brzmi to dosyć strasznie - nie ma się czego obawiać. :) Nasz organizm bardzo szybko przyzwyczaja się do nowych warunków i już po kilku dniach aparat podniebienny przestanie przeszkadzać.

Rady dla pacjentów z aparatem podniebiennym

  • Dbaj o higienę jamy ustnej - resztki jedzenia mogą wchodzić pomiędzy podniebienie a śrubę, co w przypadku twardszego pokarmu może spowodować podrażnienia. Do  czyszczenia aparatu używaj szczoteczki, irygatora oraz wykałaczki stomatologicznej.
  • Stosuj wosk ortodontyczny - pomoże on zapobiegać w powstawaniu podrażnień od pierścieni lub śruby w aparacie podniebiennym.
  • Stosuj się ściśle do zaleceń lekarza - to ile razy i jak często regulować śrubę jest kwestią bardzo indywidualną. Dlatego bardzo ważne jest, abyś trzymał się zaleceń ortodonty.
  • Unikaj problematycznego jedzenia - mowa tu o pokarmach twardych, które mogą spowodować uszkodzenie aparatu, ale także np. o takich, które zawierają małe pestki, np. truskawki. Mogą one wejść pod aparat i bardzo drażnić podniebienie.
  • Konsultuj się z lekarzem - jeśli aparat się uszkodzi lub masz problem z jego regulacją, nie czekaj do kolejnej wizyty. Skontaktuj się bezzwłocznie ze swoim ortodontą.