Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Awaria aparatu ortodontycznego - sprawdź, co warto o tym wiedzieć

awaria aparatu ortodontycznego
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Każdy pacjent w trakcie leczenia ortodontycznego chce, aby proces ten przebiegał sprawnie, bez żadnych komplikacji i problemów. Niestety awaria aparatu ortodontycznego to coś, co zdarza się dosyć często i wielu pacjentów musi się z tym zmierzyć często niejednokrotnie w trakcie leczenia. W dzisiejszym artykule opowiemy o najczęstszych awariach oraz co zrobić, gdy nam się przytrafią. 

Leczenie ortodontyczne tradycyjnym aparatem trwa najczęściej 1,5-3 lat w zależności od wady pacjenta. W trakcie tego okresu pacjent przyzwyczaja się do funkcjonowania z aparatem, bardzo często na co dzień w ogóle nie pamięta, że go nosi. To właśnie przyzwyczajenie przyczynia się do powstawania uszkodzeń aparatu. Pacjenci po kilku miesiącach z aparatem wracają do wszystkich nawyków żywieniowych, gdyż nie czują, by aparat w czymkolwiek przeszkadzał. To niestety błąd. Na aparat należy tak samo uważać na początku, jak i na końcu leczenia.

Awaria aparatu ortodontycznego - najpopularniejsze przypadkiaparat ortodontyczny

  • Odklejony zamek - odklejony zamek to bardzo częsta awaria aparatu ortodontycznego wśród pacjentów. Zdarza się najczęściej z powodu nagryzienia twardego pokarmu. Klej, na który mocowane są zamki jest stworzony w taki sposób, by umożliwiał aparatowi "pracę" z zębami. Jednocześnie też, by ortodonta mógł go zdjąć w momencie zakończenia leczenia bez uszkodzenia szkliwa. Jego konstrukcja zaprojektowana jest tak, że kruszy się podczas mocnego nacisku. Zdejmowanie aparatu odbywa się właśnie poprzez mocne ściskanie elementów odpowiednim sprzętem. Dlatego jeśli nagryziemy niefortunnie twardy pokarm, klej może się ukruszyć, a tym samym dochodzi do odklejenia zamka. Odklejony zamek nie stanowi zagrożenia dla zdrowia zębów, może być nieco irytujący, gdy nie da się go wyciągnąć. Jednak pamiętaj, gdy zamek zwisa na druciku nie wyciągaj go na siłę. Zadzwoń do ortodonty w celu umówienia się na dodatkową wizytę.
  • Przesunięty łuk - w trakcie leczenia może dojść także do przemieszczenia się tzw. drucików, czyli łuków w aparacie. Ma to związek z przesuwaniem się zębów, a także naruszaniem łuków np. podczas mycia zębów lub jedzenia. W takiej sytuacji można spróbować delikatnie wsunąć łuk z powrotem na swoje miejsce. Jeśli czujesz opór, nie rób tego na siłę. Zabezpiecz końcówkę drucika woskiem ortodontycznym, by nie podrażniła jamy ustnej. Skontaktuj się z ortodontą i umów na dodatkową wizytę, jeśli termin wizyty kontrolnej jest odległy (ponad 7 dni).
  • Pęknięta ligatura - ligatury , czyli kolorowe gumeczki na zamkach aparatu zużywają się w miarę upływu czasu. Z tego też powodu wymieniane są zwykle na każdej wizycie. Jeśli przytrafi Ci się awaria ligatury, zgłoś się do ortodonty. Wymiana trwa kilka minut, dlatego warto nie czekać z tym do kolejnej wizyty.

Jak zapobiegać awarii aparatu ortodontycznego?

Aby ograniczyć ryzyko awarii należy przede wszystkim stosować się do ogólnych zaleceń ortodonty. Trzeba pamiętać, że nawet jeśli przyzwyczailiśmy się już do noszenia aparatu, to wciąż należy na niego uważać. Twarde pokarmy mogą uszkodzić aparat tak samo w pierwszym miesiącu leczenia, jak i w drugim roku. Warto także wyzbyć się szkodliwych nawyków. Mowa tu o obgryzaniu paznokci czy gryzieniu długopisów itp.

Chcesz rozpocząć leczenie ortodontyczne? Zapraszamy do ATRII, ortodonta Chorzów.