Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Płyn do płukania jamy ustnej – jak należy go stosować?

Płyny do płukania
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Płyn do płukania jamy ustnej już na stałe zadomowił się w naszych domach. Zapoznaj się z kilkoma prostymi zasadami i dowiedz się w jaki sposób prawidłowo stosować płyn do ust, aby jeszcze lepiej zadbać o zdrowie swoich zębów i piękny uśmiech każdego dnia.

Płyn do płukania jamy ustnej – do wyboru do koloru

Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów płynów do ust. Specjalistyczne płukanki usuwają nagromadzone w jamie ustnej bakterie, chronią nas przed rozwojem próchnicy oraz chorobami dziąseł, a także skutecznie zapobiegają osadzaniu się kamienia nazębnego i odświeżają oddech. Warto dodać, iż wiele płynów posiada ponadto właściwości wybielające zęby. Płukanie ust specjalnym płynem powinno na stałe zagościć w naszej codziennej pielęgnacji jamy ustnej, dzięki czemu będziemy w stanie jeszcze skuteczniej dbać o jej prawidłową higienę.

Technika płukania ust

Wykonywanie płukanek jamy ustnej nie należy do najtrudniejszych, jednak na początku może rodzić pewne wątpliwości – np. jaką ilość płynu powinniśmy każdorazowo stosować. Pamiętajmy, że na rynku dostępnych jest obecnie wiele różnych rodzajów płukanek, dlatego określenie jednej, stałej wartości jest niemożliwe. Powinniśmy zatem zapoznać się z instrukcją zawartą na opakowaniu naszego płynu, gdyż jest to miejsce w którym producent danego specyfiku powinien dokładnie określić jego zalecaną do codziennego stosowania dawkę. Na opakowaniu znajdziemy również informację jak długo powinniśmy wykonywać naszą płukankę. W przypadku większości płynów, producenci wskazują, że jamę ustną należy za każdym razem przepłukiwać przez około 0.5 – 1 minuty. W tym czasie należy dokładnie przepłukać zęby. Pamiętajmy, że nie należy połykać płynu do ust. Po upływie wyznaczonego czasu należy go bowiem wypluć.

Częstotliwość stosowania płynu do ust

Każdy z nas wie, że aby prawidłowo dbać o zęby należy je szczotkować minimum 2 razy dziennie. Jednak jak często powinniśmy używać płynu do płukania jamy ustnej? Producenci płynów oraz stomatolodzy są zgodni, że płukanie powinniśmy wykonywać raz, dwa razy dziennie. Częstsze stosowanie płynu do ust, szczególnie jeśli został on wyposażony we właściwości wybielające zęby, nie jest bowiem wskazane. Dodatkowo jeśli stosowana przez nas pasta do zębów zawiera dużą dawkę fluoru, to powinniśmy ograniczać przyjmowanie tego pierwiastka z innych źródeł, gdyż nadmiar fluoru w naszym organizmie może w efekcie zaszkodzić naszym zębom. Tym samym zapamiętajmy następujące zasady: przynajmniej 2x dziennie szczotkujemy zęby, 1x dziennie nitkujemy i 1x dziennie płuczemy usta specjalnym płynem.

Pamiętaj, że profilaktyka stomatologiczna jest także ważnym elementem pielęgnacji jamy ustnej i zębów.