Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Chirurgiczne usuwanie ósemek - jak przygotować się do zabiegu?

usuwanie zęba
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Chirurgiczne usuwanie ósemek to dla lekarzy rutynowy zabieg, który przeprowadzają niemalże każdego dnia. Dla pacjentów wiąże się on jednak z dużym stresem i strachem. W dzisiejszym artykule powiemy, jak przygotować się do tego zabiegu oraz przypomnimy do jakich zaleceń stosować się po. 

Chirurgiczne usuwanie ósemek to zabieg polegający na ekstrakcji zębów, które rozwinęły się, ale nie wyrosły lub wyrosły częściowo. Zabieg ten jest najczęściej zalecany podczas leczenia ortodontycznego, gdy w łuku zębowym jest zbyt mało miejsca oraz gdy istnieje ryzyko, że ósemki wyrosną i ponownie skrzywią pozostałe zęby. Innym powodem jest zły stan zęba mądrości i pojawienie się stanów zapalnych.  Ósemki z powodu swojego ułożenia (są to ostatnie zęby w łuku zębowym) są silnie narażone na próchnicę - ciężko dbać o ich prawidłową higienę. Trzeba pamiętać, że próchnica z jednego zęba może rozprzestrzenić się na pozostałe. W przypadku, gdy tzw. zęby mądrości są zdrowe nie powinno się ich usuwać, gdyż mogą spełniać swoją rolę przez długie lata.

Chirurgiczne usuwanie ósemek - przed zabiegiem

  • Ważną kwestią, o  której warto pamiętać najlepiej około tygodnia przed zabiegiem jest wykonanie zdjęcia panoramicznego RTG. Stomatolog na wizycie poprzedzającej zabieg z pewnością poinformuje o konieczności wykonania zdjęcia, jednak w przeciągu 3-4 tyg. można o tym zapomnieć. Zwróć więc na to szczególną uwagę.
  • Jeśli jesteś osobą pracującą, postaraj się umówić termin zabiegu na czwartek lub piątek. W pierwszych 2-3 dniach po zabiegu może wystąpić opuchlizna i obrzmienie. Warto też z tego względu rozważyć wzięcie dodatkowego dnia wolnego w pracy dzień po zabiegu lub w poniedziałek (jeśli zabieg odbywał się w piątek).
  • Nałogowi palacze powinni zaopatrzyć się w środki łagodzące głód nikotynowy (najlepiej plastry, ponieważ gumy i tabletki do ssania odpadają przy świeżej ranie). Palenie w pierwszej dobie po zabiegu jest bardzo niewskazane - może dojść do zapalenia, zainfekowania rany lub powstania suchego zębodołu.
  • Minimum 12 godzin przed zabiegiem należy zaprzestać spożywania alkoholu. Warto też powstrzymać się od tego w pierwszych dobach po zabiegu. Alkohol rozrzedza krew, przez co dojść może do obfitego krwawienia.
  • Zjedz wartościowy posiłek. Zabieg osłabia organizm, ponadto 4-5 godzin po zabiegu nie powinno spożywać się posiłków.

Zalecenia po zabiegu

  • Po zabiegu odpocznij chwilę. Usiądź w poczekalni i pozwól organizmowi "dojść do siebie". Jeśli masz taką możliwość, nie wsiadaj za kierownicę od razu. Zdarza się, że pacjenci po zabiegu odczuwają zawroty głowy czy skoki ciśnienia.
  • W celu zmniejszenia obrzęku po ekstrakcji wskazane jest robienie zimnych okładów na policzek.
  • W pierwszych dniach po zabiegu, póki rana jest świeża, nie spożywaj twardych oraz pikantnych pokarmów, gdyż mogą ją podrażnić.
  • Dbaj o higienę jamy ustnej, unikaj odruchu płukania jej, by nie naruszyć rany.
  • Do momentu zdjęcia szwów z rany powinno unikać się silnego wysiłku fizycznego.

Zapraszamy do Centrum Stomatologicznego ATRIA - dentysta Katowice