Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Ciekawostki na temat zębów - sprawdź czy je znałeś!

ciekawostki o zębach
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Ludzki organizm jest bardzo skomplikowanym tworem i często ciekawostki na jego temat mogą zaskakiwać. W dzisiejszym artykule skupimy się na interesujących ciekawostkach dotyczących zębów i jamy ustnej człowieka. Sprawdź czy coś Cię zaskoczy!

Szkliwo 

Szkliwo to najtwardsza tkanka w organizmie człowieka. W specjalistycznej skali twardość szkliwa jest na poziomie 5, dla porównania tak samo jak twardość granitu. I chociaż jest tak twarde, to jednocześnie bardzo podatne na zniszczenia, np. przez słodycze. 

Noworodki z zębami

Chociaż może tak brzmieć, to nie tytuł filmowego dreszczowca. Mimo że jesteśmy przyzwyczajeni, że pierwsze ząbki pojawiają się u dzieci około 6 miesiąca życia, to średnio jedno na 3000 dzieci rodzi się z jednym lub kilkoma ząbkami. Taka sytuacja może, ale nie musi, być objawem choroby. Z tego względu niezbędna jest konsultacja lekarza. 

Zęby to Twój unikalny znak rozpoznawczy

To, że odciski palca czyli linie papilarne pozwalają zidentyfikować człowieka jest powszechnie wiadome. Nie ma bowiem dwóch takich samych zestawień linii papilarnych. Mało kto jednak wie, że podobnie sprawa ma się z zębami. Odcisk zębów również pozwala na zidentyfikowanie osoby, ponieważ nie ma dwóch takich samych odcisków. Ułożenie zębów w łuku, wielkość zębów i ich kształt - to właśnie sprawia, że każdy odcisk jest unikalny. Odcisków zębów używa się np. do identyfikacji ofiar pożarów, gdyż zęby nie ulegają zniszczeniu pod wpływem ognia. 

Mleczaki na całe życie

U części osób nie występują zawiązki pojedynczych zębów stałych. W takiej sytuacji zęby mleczne nie wypadają i służą przez długie lata w dorosłym życiu. Tak więc nie warto wierzyć w mit, że o mleczaki nie trzeba dbać, bo i tak wypadną. Nigdy nie wiadomo! ;)