Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Ciekawostki na temat zębów - sprawdź czy je znałeś!

szczęka z zębami, w której są narzędzia dentystyczne
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Ludzki organizm jest bardzo skomplikowany i często ciekawostki na jego temat potrafią zaskakiwać. W dzisiejszym artykule skupimy się na interesujących faktach dotyczących zębów i jamy ustnej człowieka. Sprawdź czy coś Cię zaskoczy!

Szkliwo 

Szkliwo jest najtwardsza tkanka w organizmie człowieka. Według 10 stopniowej skali Mosha twardość szkliwa jest na poziomie 5, dla porównania taką samą twardość ma granit. I chociaż jest tak twarde nie oznacza, że jest niezniszczalne. Szkliwo jest podatne na wiele czynników zewnętrznych i nie może się regenerować. Jest szczególnie wrażliwe na kwasy wytwarzane w płytce nazębnej i zawarte w jedzeniu. Nadmierne spożywanie słodyczy oraz napojów gazowanych prowadzi do erozji szkliwa i obniżenia pH w ustach, co zwiększa podatność na patogeny. Szczególnie destrukcyjny wpływ na szkliwo mają również uszkodzenia mechaniczne, takie jak zbyt intensywne szczotkowanie zębów, bruksizm, itp. Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym są niezbędne, aby zapobiegać zaniedbaniom higienicznym, które stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia szkliwa.

Noworodki z zębami

Choć może to brzmieć jak scenariusz filmowego dreszczowca, rzeczywistość może być jeszcze bardziej zaskakująca. Pomimo powszechnej wiedzy, że pierwsze ząbki pojawiają się u dzieci około 6 miesiąca życia, średnio jedno na 3000 dzieci rodzi się z jednym lub kilkoma zębami. Te zęby, które pojawiają się przed momentem narodzin, nie są zębami mlecznymi, lecz są to tak zwane prazęby lub zęby płodowe. Taka sytuacja może być, ale nie musi być objawem choroby genetycznej związaną z układem kostnym, dlatego niezbędna jest konsultacja lekarska. W większości przypadków nie ma powodów do niepokoju, jednak ze względu na wiek dziecka zaleca się regularną opiekę pediatry oraz stomatologa dziecięcego.

Zęby to Twój unikalny znak rozpoznawczy

To, że odciski palca czyli linie papilarne pozwalają zidentyfikować człowieka jest powszechnie znane. Nie ma bowiem dwóch takich samych zestawień linii papilarnych. Mało kto jednak wie, że podobnie sprawa ma się z zębami. Odcisk zębów również pozwala na zidentyfikowanie osoby, ponieważ nie ma dwóch takich samych odcisków. Ułożenie zębów w łuku, wielkość zębów i ich kształt - to właśnie sprawia, że każdy odcisk jest unikalny. Odcisków zębów używa się np. do identyfikacji ofiar pożarów, gdyż zęby nie ulegają zniszczeniu pod wpływem ognia. 

uśmiechnięta kobieta z białymi ładnymi zębami

Mleczaki na całe życie

U części dorosłych pacjentów występują zęby mleczne, co najczęściej ma podłoże genetyczne. W takiej sytuacji zaleca się wykonanie zdjęcia rentgenowskiego (RTG), które może pomóc zidentyfikować przyczyny tego problemu. U niektórych pacjentów zawiązki zębów stałych nie pojawiły się w ogóle lub miały trudności z wyrzynaniem się. Nie należy usuwać zdrowych zębów mlecznych, ponieważ mogą one służyć przez wiele lat. Jednakże po wypadnięciu zębów mlecznych należy udać się do stomatologa, który doradzi dalsze kroki. Najczęściej, jeśli po wypadnięciu zęba mlecznego w dziąśle znajduje się ząb stały, stosuje się aparaty ortodontyczne, aby pomóc mu wyrżnąć się. Jeśli ząb stały nie występuje, można użyć aparatu ortodontycznego do przysunięcia pozostałych zębów lub rozważyć wprowadzenie implantu. Warto jednak pamiętać, że wprowadzenie implantu może nie być możliwe ze względu na ograniczoną przestrzeń.

 

Próchnica jest zaraźliwa

Próchnica jest chorobą zakaźną powodowana przez bakterie w jamie ustnej, które w największej ilości występują na kamieniu nazębnym. Jak można się nią zarazić? Aż w 80% przypadków rodzic zaraża dziecko próchnicą, najczęściej przez używanie tych samych sztućców, oblizując łyżeczkę, którą karmione jest dziecko, lub smoczek. Innym sposobem zarażenia się próchnicą mogą być pocałunki. W leczeniu próchnicy ważna jest profilaktyka i regularne wizyty u dentysty.