Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Co niszczy zęby? - 5 najbardziej szkodliwych produktów

uśmiechnięta kobieta pokazuje zęby
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Zapewne nie raz zastanawiałeś się czy to co jesz niszczy Twoje zęby. Wiadomo, że cukier jest jednym z najbardziej szkodliwych dla zębów składników, ale czy wiesz pod jaką postacią powinieneś go unikać w szczególności? W dzisiejszym artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie, jakie produkty warto wykluczyć ze swojej diety, aby zadbać o zdrowie zębów.

Produkty, które najbardziej niszczą zęby

słodycze

1. SŁODYCZE - pewnie nikogo nie zdziwi to, że słodycze, które zawierają ogromne ilości cukrów bardzo niszczą zęby. Cukry są pożywieniem dla bakterii, które znajdują się w jamie ustnej. Dlatego równie istotną rzeczą co ilość cukru w danym produkcie jest to, ile czasu zalega on w jamie ustnej i na zębach. Do najbardziej szkodliwych słodyczy zaliczają się cukierki z toffi, krówki i inne słodkie przekąski, które wymagają długiego żucia. To samo tyczy się landrynek i lizaków, które przez to, że są twarde, mogą uszkodzić szkliwo lub spowodować ukruszenie się zęba.

2. GAZOWANE, SŁODKIE NAPOJE - zawierają zarówno wyżej opisane cukry w dużej ilości, jak i kwasy, które też mają zły wpływ na zęby. Mogą powodować takie problemy jak kwasowa erozja szkliwa czy próchnica.

3. PAPIEROSY - niestety, to wciąż składnik codziennej "diety" wielu osób, które nie wyobrażają sobie dnia bez papierosa. Poza szeregiem szkodliwych skutków dla zdrowia całego organizmu, palenie papierosów przyczynia się do powstawanie kamienia nazębnego, zapalenia przyzębia oraz zmniejsza ilość produkowanej śliny, przez co możemy odczuwać przewlekłą suchość w ustach.

4. CHIPSY - wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że mogą niszczyć zęby. Dlaczego są szkodliwe? Ponieważ składają się głównie ze skrobi, która rozkłada się w ślinie na cukry proste, które oczywiście są groźne dla zębów. Bardzo trudno pozbyć się resztek chipsów z zębów i jamy ustnej, a ponadto twarde chipsy, mogą uszkodzić dziąsła.

kawa

5. KAWA - maja niekorzystny wpływ przede wszystkim na estetykę zębów, gdyż powoduje przebarwienia. Ale czy to wszystko? Otóż nie. Kawa, ze względu na swój kwaśny odczyn, może sprzyjać rozwojowi bakterii w jamie ustnej i na zębach, co z kolei przyczynia się do powstawania próchnicy.

Oczywistym jest, że bardzo ciężko całkowicie wykluczyć niektóre produkty z codziennej diety. Dlatego, należy pamiętać o myciu zębów po każdym posiłku oraz o płukaniu jamy ustnej. Jeśli nie masz w danym momencie możliwości umycia zębów, postaraj napić wody niegazowanej, to dobry sposób na przepłukanie zębów w awaryjnych sytuacjach.