Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Co robić, gdy wypadnie plomba?

co robić gdy wypadnie plomba
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Próchnica zębów to problem, z którym zmaga się większość Polaków. Z tego względu wielu z nas posiada przynajmniej jedną plombę. Plomba czyli wypełnienie światłoutwardzalne, chemoutwardzalne lub rzadziej stosowane już amalgamatowe, jest ostatnim etapem leczenia próchnicy. Zdarza się, że plomba wypada z zęba. Co robić w takiej sytuacji? Odpowiadamy w artykule. 

Wypadanie plomby to wbrew pozorom częsty problem, który nie musi oznaczać, że plomba była źle założona. Z wypadnięciem plomby u swoich pacjentów mierzy się każdy gabinet stomatologiczny. Na szczęście tego rodzaju "awarię" można szybko naprawić.

Dlaczego plomba wypadła?

Utratę plomby pacjenci zauważają najczęściej od razu lub po kilku godzinach. Ubytek staje się wyczuwalny językiem, a w miejsce plomby wchodzą pokarmy, które niełatwo usunąć. Ponadto ubytek w zębie może powodować ból oraz być szczególnie wrażliwy na ciepłe i zimne pokarmy i napoje.

Najczęściej już po fakcie zastanawiamy się, co mogło doprowadzić do tego, że plomba wypadła. Możliwości jest kilka, ale do najczęstszych przyczyn wypadania plomby zalicza się niefortunne ugryzienie czegoś twardego (orzech, pestka owocu). Innym powszechnym powodem wypadania plomb jest częste żucie gumy oraz słodyczy twardych i kleistych (m.in. żelki i krówki).

Dentysta Katowice - zapraszamy do Atrii!

Co robić, gdy wypadnie plomba?

W przypadku wypadnięcia plomby, jeśli jest taka możliwość, należy bezzwłocznie udać się do dentysty. Im dłużej będziemy z tym zwlekać, tym większa szansa, że dojdzie do infekcji miazgi, która bez plomby nie jest niczym chroniona. Ponadto w czasie, gdy nasz ząb nie będzie wypełniony plombą narażamy się na ból i dyskomfort.

Często zdarza się, że do wypadnięcia plomby dochodzi na urlopie w obcym mieście lub kraju, gdzie nie chcemy ryzykować wizytą w nieznajomym gabinecie. W takich przypadkach warto zastosować tymczasowe wypełnienie zęba dostępne w aptekach. Dzięki temu ochronimy swój ząb przed bakteriami oraz resztkami jedzenia, które bardzo ciężko dokładnie oczyścić. Aplikacja takiego wypełnienia jest prosta - preparat aplikuje się palcem lub szpatułką na ubytek i zagryza go zębami. Preparat dopasowuje się w ten sposób do zęba. Jeśli tymczasowe wypełnienie wypadnie, należy powtórnie nałożyć preparat. Miej jednak na uwadze, że takiego rozwiązania nie należy stosować dłużej niż 3 tygodnie. Gdy tylko będziesz mieć możliwość, udaj się do lekarza.