Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Cukrzyca a leczenie stomatologiczne - co warto wiedzieć?

cukrzyca
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Cukrzyca to aktualnie bardzo powszechna choroba. Szacuje się, że choruje na nią co czwarty Polak, a nawet milion osób może być nieświadomych swojej choroby. Warto więc systematycznie się badać, tym bardziej, że w przypadku tej choroby należy mieć na uwadze kilka kwestii. Jedną z nich są wizyty u stomatologa. W dzisiejszym wpisie odpowiadamy na pytanie "co diabetyk powinien wiedzieć o leczeniu stomatologicznym?".

Cukrzyca to choroba o podłożu metabolicznym. Organizm chorego zmaga się z podwyższonym poziomem cukru we krwi, który jest spowodowany zaburzeniami produkcji lub działania insuliny. Chorzy na cukrzycę muszą wdrożyć w swoje codzienne życie pewne nawyki, które pozwolą im zminimalizować objawy choroby. Konieczne jest także podjęcie stałego leczenia i systematyczne wizyty u diabetologa. Swoją uwagę diabetycy powinni także zwrócić na stan swoich zębów oraz leczenie stomatologiczne.

Cukrzyca a leczenie stomatologiczne - o czym diabetyk powinien pamiętać?cukrzyk u dentysty

Najważniejszą rzeczą, o której diabetyk powinien pamiętać podczas wizyty stomatologicznej jest poinformowanie lekarza o chorobie. To, aby dentysta wiedział o cukrzycy pacjenta jest niezwykle ważne,. Ta informacja będzie miała wpływ na dobór metody leczenia, rodzaj znieczulenia czy leków. Jeśli wizyta nie jest spowodowana nagłą potrzebą, warto także udać się wcześniej na wizytę do diabetologa i upewnić się czy nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonywania zabiegów stomatologicznych.

Przed poddaniem się zabiegowi stomatologicznemu pacjent powinien zmierzyć poziom cukru we krwi, by sprawdzić czy jest on w normie. Wynik nie będzie przeszkodą do zabiegu, gdy będzie oscylować w okolicach 120-160 mg/dl.

Pacjent przed wizytą powinien w miarę możliwości opanować nerwy i stres, aby nie doprowadzić do znacznego podwyższenia cukru. Jeśli jednak z powodu stresu glikemia nieco się zachwieje, nie jest to groźne dla zdrowia pacjenta.

Warto także szczegółowo stosować się do zaleceń lekarza po zabiegu, np. do tego ile czasu nie powinniśmy jeść lub pić. Ważne, by być przygotowanym na taką sytuację i nie dopuścić przez to do zaburzenia poziomu cukru.

Czym różni się leczenie stomatologiczne pacjenta z cukrzycą?

Obecnie, ze względu na stosowanie nowoczesnych leków na cukrzycę, diabetycy mogą być poddawani wszystkim zabiegom w większości przypadków. Różnica może pojawić się na etapie gojenia się ran po zabiegu. U pacjentów z cukrzycą zdecydowanie częściej dochodzi do utrudnień i wydłużenia się czasu leczenia. Dlatego stomatolodzy najczęściej po zabiegach, zalecają pacjentom kurację antybiotykową, by usprawnić proces rekonwalescencji.

Przy zachowaniu minimalnego poziomu świadomości na temat choroby, leczenie stomatologiczne będzie zupełnie bezpieczne dla pacjenta diabetyka. Warto mieć także na uwadze, że pacjent chory na cukrzycę, powinien szczególnie dbać o stan swojego uzębienia. Każda infekcja w jamie ustnej, nawet mała, może przysporzyć sporo problemów z jej wyleczeniem.