Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Czy nieleczona próchnica zagraża zdrowiu całego organizmu?

próchnica zębów a choroby
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

To, że nieleczone choroby zębów mogą prowadzić do ich utraty jest oczywiste. Chociaż mimo to, wiele osób ignoruje bóle zębów czy stany zapalne w jamie ustnej. A czy wiedziałeś, że niektóre choroby zębów, takie jak np. paradontoza lub próchnica, mogą mieć ogromny wpływ na zdrowie całego organizmu? 

Według danych ministerstwa zdrowia 99% Polków w wieku 35-44 lat zmaga się z próchnicą. Z kolei w grupie dzieci od 6-12 roku życia próchnicę stwierdza się u 76% osób. Warto pamiętać o tym, że nieleczona próchnica zębów mlecznych może spowodować choroby zębów stałych. Dane te są bardzo martwiące, tym bardziej, że wiele osób lekceważy problem próchnicy. Dlaczego? Być może nie zdajemy sobie sprawy jak niebezpieczna jest dla naszego organizmu.

Do czego może prowadzić nieleczona próchnica?próchnica przed i po leczeniu

  • Bakterie namnażające się w jamie ustnej, które dostaną się do naszego krwiobiegu rozprzestrzeniają się po całym organizmie. Oznacza to, że są zagrożeniem dla wszystkich naszych organów wewnętrznych, mięśni itp. Wiedziałeś, że bakterie próchnicy mogą zaatakować stawy? Gdy do tego dojdzie musimy zmagać się z bolesnym zapaleniem stawów. Zapalenie stawów może prowadzić nawet do ich trwałego uszkodzenia.
  • Próchnica górnych zębów w bardzo prosty sposób może doprowadzić do zapalenia zatok (tzw. zatok szczękowych).
  •   Chore zęby powodują wrzody żołądka? Jest taka możliwość. Mimo, że nie dzieje się to bezpośrednio przez bakterie próchnicy. Zęby, które bolą nas podczas jedzenia (co jest często efektem próchnicy) powodują, że nie gryziemy i nie przeżuwamy dokładnie pokarmów. To z kolei może doprowadzić do problemów z trawieniem, a co za tym idzie do wrzodów.
  • Udowodnione jest, że stany zapalne przyzębia przyzębia przyśpieszają odkładanie się blaszki miażdżycowej w naczyniach krwionośnych. To z kolei może prowadzić o udaru mózgu lub zawału serca. Według wyników badań dotyczących powiązań chorób jamy ustnej (w tym zębów) i serca, wśród pacjentów po zawale serca, nie było ani jednej osoby ze zdrowym przyzębiem. Zaawansowane choroby przyzębia wykryto u 40% osób, które doznały zawału.

To tylko kilka z możliwych powikłań, jakie może spowodować nieleczona próchnica. Pamiętaj o tym, by wykonywać systematyczne przeglądy zębów - może to uchronić Twój organizm przed poważnymi problemami. Umów się na wizytę kontrolną w jednym z naszych oddziałów, zapraszamy!