Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Dewitalizacja miazgi zęba – co to takiego?

dewitalizacja miazgi
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Dewitalizacja miazgi to nic innego jak zatrucie zęba. Proces ten do niedawna stosowany był przy leczeniu kanałowym w niemal każdym przypadku, jednak aktualnie odchodzi się od niego. Dlaczego stomatolodzy rezygnują z tej formy i czy jest ona szkodliwa dla pacjenta? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

Dewitalizacja miazgi zęba - na czym polega?

Zatrucie zęba, to pozbawienie żywotności nerwu, który znajduje się wewnątrz zęba. Dewitalizacja zaczyna się od otwarcia przez stomatologa komory zębowej, do której wprowadzana jest pasta dewitalizacyjna. Po nałożeniu pasty (trutki) na miazgę zębową, która powoduje jej obumarcie, lekarz szczelnie wypełnia ubytek opatrunkiem na czas 7-14 dni. Po tym czasie usuwana jest martwa miazga i realizowane są dalsze etapy leczenia.

Zatrucie zęba - zagrożenia

Do dewitalizacji miazgi wykorzystuje się pastę, której składnikiem jest paraformaldehyd, substancja chemiczna mająca toksyczne właściwości. To właśnie ona powoduje obumarcie miazgi. Niestety, jej działanie może objąć nie tylko pożądany obszar, istnieje zagrożenie, że wpłynie ona również na pobliskie nerwy i kości.

Ponadto badania dowodzą, że paraformaldehyd może zadziałać rakotwórczo i mutagennie. Substancja ta może również przeniknąć do organów takich jak nerki, wątroba czy płuca. Innym powodem, dla którego odchodzi się od procesu dewitalizacji miazgi jest fakt, iż aktualnie dostępne znieczulenia często pozwalają na przeprowadzenie leczenia kanałowego na jednej wizycie, przy zastosowaniu metody ekstyrpacji. Pozwala to oszczędzić pacjentowi stresu związanego z kolejnymi wizytami.

Stomatologia dziecięca

Dewitalizacja miazgi zęba u dzieci

Dewitalizacja miazgi zęba jest jednak uargumentowana w przypadku leczenia zębów u dzieci. Mali pacjenci często nie chcą współpracować z lekarzem, obawiają się zastrzyków, co uniemożliwia podanie znieczulenia, nie są w stanie wytrzymać kilku godzin w gabinecie stomatologicznym. Dlatego właśnie w stomatologii dziecięcej zatruwanie zęba bywa konieczne i jest jedyną metodą, aby móc rozpocząć leczenie kanałowe.

Dewitalizacja miazgi - o tym należy pamiętać

Jeżeli zdecydujemy się na przejście przez proces dewitalizacji miazgi, musimy pamiętać, że jest to dopiero początek leczenia. Pod żadnym pozorem nie możemy rezygnować z przystąpienia do kolejnych etapów leczenia kanałowego, nawet jeśli ból minął. To, że przestaliśmy odczuwać skutki choroby zęba, nie oznacza, że choroba zniknęła.