Diastema, to przerwa między górnymi lub dolnymi jedynkami. U jednych powoduje kompleksy, a inni z dumą ją pokazują. W dzisiejszym artykule podamy kilka ciekawostek związanych z diastemą i ich posiadaczami. Przekonaj się, że diastemy nie trzeba się wstydzić!
Z jakiego powodu powstaje diastema?
Wyróżnić można kilka powodów powstawania diastemy. Jednym z najpopularniejszych powodów powstawania diastemy jest przerost wędzidełka wargi górnej. Wędzidełko to fałda błony śluzowej łącząca wargę z dziąsłem. W przypadku gdy jest ono przerośnięte, rozdziela dwa pierwsze przednie zęby. Innym powodem powstawania diastemy jest brak siekaczy bocznych. W wyniku zbyt małej ilości zębów w łuku, pozostałe zęby mogą rozsunąć się i w wyniku tego powstaje diastema. Zakłada się, że jeśli szerokość diastemy wynosi ponad 2 mm, warto poddać ją leczeniu ze względów zdrowotnych,
Gwiazdy z diastemą
Osoby, dla których diastema bywa wstydliwą przypadłością mogą brać przykład ze znanych w Polsce i na świecie gwiazd filmu i muzyki. Wskazać można bowiem szerokie grono popularnych osób, które z diastemy uczyniły swój znak rozpoznawczy. Polski aktor z diastemą? Oczywiście Tomasz Karolak. Aktor ma duży dystans do swojej diastemy, a ta bez wątpienia stała się jego znakiem charakterystycznym. Jakiś czas temu Tomasz Karolak zdecydował się na założenie aparatu ortodontycznego, ale wcale nie pozbył się diastemy. Najwidoczniej jest tak związany z tą cechą, że ani myśli się jej pozbywać. Aktor postawił na wyprostowanie i wybielenie swoich zębów z zachowaniem charakterystycznej szpary między jedynkami.
źródło zjęcia: https://goo.gl/23Kfxf
Wśród światowych gwiazd z diastemą wymienić można Madonnę, Vanessę Paradis, Eltona Johna czy modelkę Lare Stone.
Jeśli szparka między zębami bywa dla Ciebie kłopotliwa, ale nie stanowi zagrożenia zdrowotnego - zastanów się czy warto ją likwidować. :) Diastema z pewnością dodaje osobliwego uroku, a także nadaje charakteru.
Jeśli jednak chcesz zlikwidować diastemę...
W przypadku, gdy pacjent decyduje się na zlikwidowanie diastemy, ma do wyboru kilka metod. Możliwość zastosowania każdej z nich związana jest oczywiście ze stanem zdrowotnym pacjenta i wymaga konsultacji ze stomatologiem. Wśród metod usuwania diastemy wyróżnia się:
- leczenie ortodontyczne
- bonding, czyli uzupełnienie (poszerzenie zębów) kompozytem
- licówki