Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Higiena jamy ustnej i zębów a zioła - czy warto je stosować?

higiena jamy ustnej i zębów zioła
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Zioła mają wiele zastosowań pomocnych naszemu zdrowiu. Od lat wiadomo, że często świetnie sprawdzają się jako lekarstwo na różne dolegliwości. A czy sprawią, że higiena jamy ustnej i zębów będzie bardziej skuteczna? Odpowiedź znajdziecie w dzisiejszym artykule. 

Zioła mają najczęściej właściwości grzybobójcze, bakteriobójcze, wzmacniają naczynia krwionośne oraz pomagają zwiększyć odporność na działanie drobnoustrojów. Higiena jamy ustnej to nie jedyne, w czym zioła mogą być pomocne. Niektóre z  nich świetnie sprawdzają się jako domowy środek na ból zęba w sytuacji, gdy nie możemy od razu udać się do stomatologa lub musimy zaczekać na wizytę.

Higiena jamy ustnej i zębów - jakich ziół używać?

  • Mięta - wszystkim dobrze znana roślina, bez której dodatku ciężko wyobrazić sobie, jak mogłaby wyglądać higiena jamy ustnej i zębów. Wykorzystywana jest jako składnik past do zębów, preparatów odświeżających oddech. Jeśli hodujesz świeżą mięte na balkonie lub w ogródku, bez przeszkód możesz ją wykorzystać do odświeżenia oddechu - żuj czyste listki mięty.
  • Eukaliptus - podobnie jak mięta, jest składnikiem preparatów do higieny jamy ustnej i zębów.
  • higiena jamy ustnej i zębów zioła Pietruszka osoby mające problem z nieświeżym oddechem, aby zniwelować przykry zapach z ust, mogę żuć natkę pietruszki. Pietruszka ma intensywny, świeży aromat, który pomaga poprawić zapach z ust. Ponad to jest świetnym źródłem chlorofilu, który pomaga walczyć z bakteriami powodującymi przykry zapach z ust.
  • Rozmaryn - również ma działanie niwelujący nieświeży oddech. Możemy używać go w formie naparu i płukać nim jamę ustną lub żuć świeże gałązki.
  • Szałwia - płukanie jamy ustnej naparem z szałwii pomaga regenerować błony śluzowe i zwalczać drobnoustroje, co często jest również pomocne w  zwalczaniu nieświeżego oddechu.
  • Rumianek -  ma działanie łagodzące, przeciwbólowe i przeciwzapalne. Świetnie sprawdza się podczas stanów zapalnych jamy ustnej czy dziąseł.
  • Goździki - mają właściwości przeciwzapalne, znieczulające i przeciwbakteryjne. Zmielone goździki wymieszaj z oliwą i nałóż na bolące miejsce.
  • Kurkuma - pomaga pozbyć się płytki nazębnej oraz bakterii.  Płukankę z kurkumy warto stosować jako działanie profilaktyczne w chorobach przyzębia.

Pamiętaj, że poza dodatkową higieną jamy ustnej przy użyciu np. wyżej wspomnianych ziół, raz na jakiś czas powinieneś udać się do stomatologa na przegląd zębów. 

Sprawdź też czym jest bonding zębów