Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Czym są implanty zębów? Jak wszczepia się implanty i jak o nie dbać?

Wykres przedstawiający implant zębów
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Implanty zębów (inaczej implanty stomatologiczne) to doskonały sposób na zastąpienie utraconych zębów. Nie tylko pozwalają znowu cieszyć się pięknym uśmiechem, ale również efekt, jaki możemy uzyskać po zabiegu jest najbardziej zbliżony do naszych naturalnych zębów, w odróżnieniu od konwencjonalnych metod (licówek czy mostów).

Czym są implanty zębów?

Implanty zębów są zakładane w celu uzupełnienia ubytków zębowych. Implant to kilkumilimetrowy stożek pełniący rolę korzenia, który wykonuje się z tytanu. Jest to pierwiastek w pełni bezpieczny dla organizmu i nie ma wpływu na zdrowie. Nie wywołuje również reakcji alergicznych. Implanty stomatologiczne mogą mieć różne kształty, wymiary i powłokę. Zaletą implantów jest między innymi to, że chronią przed stopniowym zanikiem kości wokół utraconego zęba, a co za tym idzie – rozchwiania innych zębów i ich wypadnięcia.

Jak wstawiane są implanty zębów?

Leczenie implantologiczne wykonuje się już od ponad 40 lat. Zabieg przeprowadza się podczas znieczulenia miejscowego oraz w kilku etapach. Można wstawić zarówno pojedynczy implant, jak i uzupełnić ubytki całej jamy ustnej. Wszczepienie implantu pozwala na odbudowę pojedynczych zębów nie uszkadzając w żaden sposób sąsiadujących zdrowych zębów – nie są szlifowanie, jak to dzieje się w przypadku koron czy mostów.

Wstawianie implantu pojedynczego zęba przebiega następująco:

 • Wizyta u dentysty. Jest ona niezbędna, gdyż stomatolog sprawdzi stan naszego uzębienia oraz opracuje plan leczenia. Taka diagnoza jest konieczna, ponieważ dentysta musi zadecydować, czy możliwe jest wszczepienie implantu stomatologicznego. Ponadto pobrany zostanie od nas wycisk, który wysyłany jest do laboratorium. Wykonana zostanie korona zęba o odpowiednim kolorze (dopasowanym do naturalnych zębów), wielkości i kształcie.
 • Zabieg wstawienia implantu zęba. Przeprowadza się go podczas znieczulenia miejscowego i jest bezbolesny. Zabieg polega na wywierceniu w kości otworu do którego wprowadzony zostanie implant. Następnie dentysta zszywa nacięcie. Gdy mija około 7-10 dni stomatolog zdejmuje szwy. Przez najbliższy czas implant zrasta się z kością. Taki proces trwa 3-6 miesięcy i na ten czas zakładane jest tymczasowe uzupełnienie protetyczne, by nie odczuwać braku zębowego. Dentysta zleci nam również jak często należy w tym czasie chodzić na wizyty kontrolne.
 • Przygotowanie implantu do nałożenia korony. Polega na odsłonięciu implantu i nałożeniu śruby gojącej, która ułatwia wygajanie się błony śluzowej. Ponadto śruba pozwala na formowanie się kształtu dziąsła pod koronę.
 • Ostatni etap - mocowanie korony do implantu. Na początku do implantu umieszcza się łącznik. Później przymocowywana jest do niego korona. Po ukończonym leczeniu implantologicznym, stomatolog wyznacza terminy wizyt kontrolnych, na które należy chodzić.

Jak dbać o implant zęba po zabiegu?

Po zakończonym leczeniu, dentysta udzieli nam niezbędnych informacji, jak należy postępować w ciągu najbliższych tygodni. Należy zwracać uwagę na higienę implantów, aby dobrze się przyjęły i służyły nam przez długi czas. Bardzo ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Rozumie się przez to:

- Dokładne szczotkowanie zębów dwa razy dziennie miękką szczoteczką. Może to być zarówno szczoteczka elektryczna, jak i manualna (tradycyjna).
- Pasta do zębów z substancją bakteriobójczą.
- Codzienne używanie nici dentystycznej. Aby usunąć osad z przestrzeni międzyzębowych, należy nitkować zęby raz dziennie. 
- Codzienne używanie płynu do płukania ust. Jest to ważne, gdyż oczyści on jamę ustną z bakterii. Należy stosować płyn raz dziennie. Pamiętajmy jednak, że nie zastąpi on szczotkowania zębów, gdyż osad na zębach wyczyścić można jedynie mechanicznie.
- Irygator stomatologiczny. Jest to urządzenie, które jest bardzo pomocne w higienie jamy ustnej - zwłaszcza, gdy posiadamy implanty zębów. Irygator jest wyposażony w specjalną końcówkę pozwalającą na płukanie obszarów międzyzębowych wodą pod ciśnieniem. Irygator stomatologiczny jest polecany przede wszystkim osobom posiadającym implanty, aparaty ortodontyczne, mosty.
- Regularne chodzenie na wizyty kontrolne. Częstość wizyt ustali dentysta. Dowiemy się na nich o stanie naszych zębów i implantów oraz czy nasza higiena jamy ustnej jest wystarczająca. W razie potrzeby wczesna interwencja stomatologa pozwoli na uratowanie implantu.
- Palenie papierosów radykalnie zmniejsza szanse na długotrwałe utrzymanie się implantu. Z tego powodu najlepiej jest zerwać z nałogiem.

Mimo że implanty nie mogą zostać dotknięte przez próchnicę, to nie należy zaniechać ich higieny. Gdy przestaniemy o nie dbać, trzeba liczyć się z tym, że będą nam krócej służyć. Wieloletnia nieodpowiednia higiena może doprowadzić nawet do wypadnięcia implantu. Implanty stomatologiczne nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych i higienicznych, dlatego troszczmy się o nie, by służyły nam jak najdłużej.

Implant zęba - przeciwwskazania

Czynniki, które wykluczają wstawienie implantu stomatologicznego:

 • Choroby zębów i jamy ustnej – np. próchnica zębów. Należy wtedy najpierw wyleczyć chorobę, a później przystąpić do leczenia implantologicznego.
 • Brak miejsca ze względu za zbyt małą szerokość i wysokość wyrostka zębodołowego.
 • Zbyt silne przechylenie zębów, które uniemożliwia wszczepienie implantu.
 • Palenie papierosów. U osób palących znacznie mniejsze jest ukrwienie tkanek miękkich, co powoduje dużo szybszy zanik kości implantu. Przed wszczepieniem implantu warto jest więc rzucić palenie na trzy miesiące przed zabiegiem.
 • Nieuregulowana cukrzyca. Wyklucza zabieg, ponieważ spowalnia gojenie się ran oraz utrudnia zrastanie się implantu z kością.
 • Osteoporoza.
 • AIDS
 • Choroba nowotworowa.
 • Wiek. Osoba powinna mieć ukończone 18 lat (zakończony proces rozwojowy kości).
 • Kobiety w ciąży.
 • Choroby krwi.

Implanty zębowe są inwestycją na bardzo długie lata, a niejednokrotnie na całe życie. Aby jak najdłużej cieszyć się pięknym uzębieniem warto jest, aby zabieg ten wykonał doświadczony i profesjonalny dentysta. Katowice, Chorzów, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie i Mysłowice posiadają wykwalifikowanych specjalistów w zakresie stomatologii, którzy służą fachową pomocą. Zapraszamy do zapoznania się z naszą.