Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Irygator stomatologiczny - co to takiego i czy warto go używać?

zęby
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Higiena jamy ustnej wydaje się dziecinnie prosta - wystarczy przecież myć zęby. Niestety, samo mycie zębów zwykle nie wystarcza. Z tego względu wielu pacjentów dziwi się, że pojawiają się u nich problemy z zębami, chociaż myją je regularnie. W dzisiejszym artykule opowiemy czym jest irygator i dlaczego warto go używać. 

Nie od dziś stomatolodzy alarmują, że samo szczotkowanie to za mało. Kompleksowa higiena jamy ustnej wymaga więcej zaangażowania. Ważne, aby poza myciem zębów w codziennej pielęgnacji stosować nić dentystyczną oraz płyn do płukania jamy ustnej. Poza tymi powszechnie znajomymi akcesoriami warto znać też takie nieco bardziej zaawansowane. 

Czym jest irygator? 

Irygator do zębów to urządzenie, które najogólniej mówiąc, służy do przepłukiwania jamy ustnej. Historia irygatorów rozpoczęła się już około roku 1950, kiedy to stomatolog wraz z inżynierem połączyli siły i postanowili stworzyć urządzenie, które pozwoliłoby dokładnie oczyszczać jamę istną i dziąsła z resztek pokarmów i bakterii. Owocem ich pracy jest urządzenie znane dziś jako irygator. Irygatory dzieli się na dwa rodzaje - zasilane przewodowo oraz bezprzewodowe, zasilane akumulatorem. Te drugie są chętnej wybierane przez pacjentów ze względu na ich mniejszy rozmiar oraz fakt, że łatwo je zabrać ze sobą np. w podróż. Irygatory składają się z pompy, która dzięki akumulatorowi zasysa i "wyrzuca" wodę przed dyfuzor. Strumień wody wypuszczany pod dużym ciśnieniem jest w stanie dokładnie oczyścić wybrane obszary jamy ustnej (np. przestrzenie między zębami, dziąsła, kieszonki dziąsłowe). 

Dla kogo przeznaczony jest irygator? 

Tak naprawdę z irygatora mogą korzystać wszyscy, gdyż sprawdzi się zawsze jako dobra pomoc w utrzymaniu higieny. Jest jednak grupa osób, która powinna szczególnie zainteresować się tym urządzeniem. Są to między innymi:

  • pacjenci noszący aparat ortodontyczny 
  • osoby posiadające implanty i mosty 
  • osoby zmagające się z krwawieniem dziąseł 

Irygator usuwa resztki pokarmów, bakterie, pomaga pozbyć się płytki nazębnej. Ponadto poprawia ukrwienie dziąseł, co pozytywnie wpływa na ich wzmocnienie. 

Irygator - ile kosztuje to urządzenie?

Tak jak w przypadku innych urządzeń, cena zależy od jego rodzaju. Najkorzystniejsze cenowo (ale też wygodne) są irygatory bezprzewodowe. Te, w podstawowej wersji, możemy kupić już za około 100 zł. Ceny irygatorów przewodowych wahają się od ok. 400 zł w górę.