Wyrzynanie się ząbków to dla dziecka ogromne przeżycie, w którym, my - rodzice, możemy pomóc. Wiedząc jakie są objawy pojawiania się mleczaków, których w sumie będzie 20 sztuk, będziemy mogli łatwo złagodzić ból i swędzenie. Czeka na nas nie lada wyzwanie, dlatego warto zapoznać się z przydatnym spisem, jakim jest kalendarz ząbkowania, aby wiedzieć czego się spodziewać w kolejnych miesiącach życia naszej pociechy.
Najważniejsze pierwsze 3 lata życia dziecka
Wyjście pierwszych ząbków będzie długo wyczekiwane i z radością powitamy kolejne. Całe ząbkowanie kończy się najczęściej między drugim a trzecim rokiem życia. Przez ten cały czas, pamiętajmy aby nasz malec szczotkował ząbki odpowiednimi pastami czy żelami.
Kolejność pojawiania się ząbków jest bardzo zróżnicowana, ponieważ każde dziecko rozwija się w swoim własnym i indywidualnym tempie. Możemy zatem zapoznać się z kalendarzem ząbkowania i sprawdzić jakie ząbki zazwyczaj po kolei się pojawiają. W ten sposób mamy orientacyjny porządek:
- 4.-10. miesiąc życia - dolne jedynki,
- 7.-12. miesiąc życia - górne jedynki,
- 8.-13. miesiąc życia - dolne i górne dwójki,
- 12.-18. miesiąc życia - dolne pierwsze trzonowe i górne pierwsze trzonowe,
- 15.-24. miesiąc życia - dolne i górne kły,
- 21.-36. miesiąc życia - dolne i górne drugie trzonowe.
Najczęstsze objawy ząbkowania
Każdy maluszek jest inny, dlatego musimy dokładnie obserwować swoje dzieci a intuicja będzie nam podpowiadać, co się aktualnie dzieje. Wiedząc, jakie są objawy ząbkowania będziemy mogli szybko pomóc maluszkowi w tym trudnym okresie. Dziecko może w tym szczególnym czasie:
- dużo się ślinić,
- brać wszystko do buzi aby złagodzić swędzenie dziąseł,
- nie przyjmować pokarmów,
- oddawać często luźne stolce,
- być zaniepokojone i rozdrażnione,
- mieć podwyższoną temperaturę.
Jak sobie poradzić i ulżyć dziecku?
Istnieje wiele sposobów, które mogą przynieść ulgę. Możemy w tym czasie:
- smarować dziąsła łagodzącymi żelami,
- podawać malcowi różnorodne gryzaki, które mogą być schłodzone w lodówce,
- masować dziąsła specjalną silikonową szczoteczką, nakładaną na palec,
- podawać leki przeciwbólowe po konsultacji z lekarzem pediatrą lub farmaceutą.
Jak widać, sporo nas czeka w trakcie rozwoju życia dziecka. Nie zapominajmy jednak o tym, że to my jesteśmy jedynym wsparciem dla niego w tym trudnym okresie. Sięgajmy po różne sposoby łagodzenia bólu, jeżeli taki się pojawi i cieszmy się każdą wspólnie spędzoną chwilą z dzieckiem, które ekspresowo się rozwija i chce poznawać świat pod każdym względem. Ciekawość to w końcu naturalna cecha, która musi być zaspokojona.