Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Korony zębowe - czym są i dla kogo są zalecane?

Korony zębowe
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Korony zębowe, jak również mosty to stałe uzupełnienia protetyczne. Mocuje się je do istniejących zębów bądź implantów i w odróżnieniu od protez zębowych, które mogą być codziennie wyjmowane i czyszczone, korony może zdjąć nam jedynie dentysta.

Czym są korony zębowe?

Korona zębowa jest przeznaczona do tego, aby całkowicie przykryć ząb, który jest uszkodzony. Pełni zatem funkcję wzmacniającą i ochraniającą. Dodatkowym atutem jest poprawienie wyglądu zęba oraz jego wyrównanie. Możliwe jest także zamieszczenie korony na implancie. Korony zębowe mogą być porcelanowe, ceramiczne lub wykonane ze złota, akrylu lub stopu żelaza. Korony ceramiczne i porcelanowe można dostosować do naturalnego odcienia pozostałych zębów.

Korony zębowe i ich rodzaje

Występuje podział koron zębowych ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonany. Są to:

 • korony porcelanowe – mogą być na podbudowie metalowej lub ceramicznej. Rdzeń metalowy zalecany jest do zębów bocznych
 • korony porcelanowe na podbudowie metalowej złota – zaleca się je dla pacjentów, którzy mają bardzo zniszczone zęby, ze względu na silne działanie przeciwpróchnicze złota
 • korony pełnoceramiczne – są niezwykle estetyczne. Z wyglądu są bardzo podobne do zębów naturalnych, dlatego bardzo trudno jest je odróżnić. Tego typu korony stosuje się do uzupełnień zębów przednich
 • korony pełnometalowe – w dzisiejszych czasach są rzadko stosowane
 • kompozytowe, akrylowe – są to korony tymczasowe. Jednak w przypadku pacjentów u których nie jest możliwe założenie koron porcelanowych (np. z powodu twardości materiału) możliwe jest uzupełnienie stałe koronami kompozytowymi lub akrylowymi

Korony zębowe – dla kogo?

korony zębowe

Uzupełnienie protetyczne w postaci koron zębowych stosowane jest między innymi do rekonstrukcji zębów, które leczone były kanałowo. Taki typ uzupełnienia swoje zastosowanie ma również w leczeniu zębów z wrodzonym brakiem szkliwa czy też w celu odbudowy zębów uszkodzonych lub startych. Innymi zaleceniami do wstawienia korony zębowej są następujące:

 • ochrona słabego zęba przed złamaniem
 • w celu umocowania mostu
 • do pokrycia implantu
 • do pokrycia zęba zniekształconego

Przeciwwskazania do wykonania koron zębowych

Podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym dentysta stwierdzi, czy stan pozostałego zęba daje możliwość wykonania na nim korony. Koron zębowych nie wykonuje się w przypadku, gdy:

 • pozostałość zęba znajdującego się nad dziąsłem wynosi mniej niż 2-3 mm
 • zęby są silnie zniszczone przez próchnicę, czyli choroba dosięga do poziomu dziąsła albo jeszcze głębiej

W takich sytuacjach stomatolog zleca przeważnie wydłużenie korony klinicznej danego zęba, a następnie zostaje wykonana korona tymczasowa. Po pół roku dentysta zakłada już koronę porcelanową.

Czy korony zębowe są trwałe?

Trwałość koron zębowych w dużej mierze zależy od precyzji i umiejętności dentysty. Ważna jest tu dokładność wykonywanego zabiegu oraz zastosowanie odpowiednich technik dentystycznych. Dobrze wykonana korona może służyć nawet 10-15 lat.

Jak wygląda zabieg zakładania koron zębowych?

Zakładanie koron zębowych można wykonać już podczas dwóch wizyt u dentysty, jeżeli zęby są już wcześniej do tego przygotowane – tzn. oszlifowane. Pierwsza wizyta wiąże się z przygotowaniem zębów oraz całej jamy ustnej do zabiegu wstawiania korony. Ponadto pobiera się wyciski oraz sprawdza kolor zębów znajdujących się obok zęba przeznaczonego do zabiegu oraz zakłada się koronę tymczasową. Druga wizyta polega na wstawieniu gotowej korony. Leczenie prowadzone w znieczuleniu jest całkowicie bezbolesne.

Korony zębowe zakłada się w celu nadania zębom naturalnego i estetycznego wyglądu oraz do ich ochrony i wzmocnienia. Aby móc nosić koronę przez wiele lat, ważne jest zadbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej. Trzeba pamiętać o tym, by dbać o nie tak jak o własne zęby. Warto wiedzieć także, że koron zębowych nie da się wybielić, gdyż nie zmieni to ich koloru.