Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Leczenie kanałowe - najczęściej zadawane pytania

leczenie kanałowe
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Leczenie kanałowe to metoda owiana wieloma mitami, które powodują, że pacjenci boją się podjąć leczenia endodontycznego. W dzisiejszym artykule odpowiemy na najczęstsze pytania i rozwiejemy wątpliwości związane z leczeniem kanałowym.

1. Kiedy konieczne jest podjęcie leczenia kanałowego?

Leczenie kanałowe zalecane jest w przypadku silnych i nieodwracalnych stanów zapalnych tkanek i miazgi zęba wywołanych najczęściej nieleczoną próchnicą. Jest to najczęściej jedyny ratunek dla zęba oraz alternatywa do jego usunięcia.

2. Czy leczenie kanałowe boli?

Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań przez pacjentów. Strach przed bólem skutecznie odstrasza pacjentów od leczenia kanałowego. Czy słusznie? Nie do końca. Wielu pacjentów może kojarzyć bolesne leczenie sprzed kilkunastu lat. Obecnie rozwój metod leczenia i wykorzystywanych technologii pozwala znacznie minimalizować ból. Przed zabiegiem endodontycznym pacjent otrzymuje znieczulenie, dzięki któremy zabieg jest dla niego bezbolesny. W Atrii pacjenci, którzy boją się podania tradycyjnego znieczulenia, mogą skorzystać z metody znieczulenia komputerowego The Wand. Znieczulenie to podawane jest bez zastrzyku!

3. Ile wizyt będzie trwało całe leczenie kanałowe?

Wielu pacjentów pamięta leczenie kanałowe jako zabieg wymagający 2-4 wizyt. Nowoczesne gabinety dysponujące najnowszym sprzętem oferują możliwość skorzystania z leczenia kanałowego na jednej wizycie. Jest to możliwe dzięki rezygnacji z zatruwania miazgi zęba. W zamian jest ona usuwana pod znieczuleniem przy wykorzystaniu mikroskopu stomatologicznego.

4. Na jak długo pomoże mi leczenie endodontyczne?

Szacuje się, że 96% przeprowadzanych zabiegów przebiega i kończy się sukcesem w leczeniu. Ząb po leczeniu kanałowym może służyć pacjentowi jeszcze przez długie lata. Warto jednak pamiętać, że jest on bardziej narażony na urazy, np. pęknięcia szkliwa. Z tego względu to pacjent jest odpowiedzialny za to czy ząb po leczeniu kanałowym będzie w dobrym stanie. Lekarz odpowiada za prawidłowe i profesjonalne przeprowadzenie zabiegu. Aby zapobiec złamaniom i pęknięciom warto zdecydować się na protetyczną odbudowę zęba, tzw. wkład koronowo-korzeniowy.

5. Czy istnieje alternatywna metoda leczenia do endodoncji?

Niestety nie. Leczenie kanałowe pozwala uratować ząb w przypadkach, gdy próchnica doszczętnie go zniszczyła. Jedyną alternatywą może być usunięcie takiego zęba.

Zapraszamy na leczenie kanałowe w Atrii!
Jedna wizyta, skuteczne znieczulenie The Wand, nowoczesne metody