Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Leczenie ortodontyczne - najczęściej zadawane pytania

leczenie ortodontyczne
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Leczenie ortodontyczne to bardzo rozległy temat, który wywołuje u pacjentów wiele pytań. Decyzja o założeniu aparatu ortodontycznego to często decyzja, której towarzyszą duże emocje. Z tego względu warto zdobyć kilka najistotniejszych informacji na temat leczenia ortodontycznego.

Czy leczenie ortodontyczne ma sens, gdy dziecko ma krzywe zęby mleczne?

Jeśli zęby mleczne nie wyrosły prawidłowo, leczenie ortodontyczne jest wskazane. Warto udać się z dzieckiem na pierwszą konsultację stomatologiczną, gdy pojawią się wszystkie zęby mleczne. Już w wieku 2-5 lat możliwe jest korygowanie zgryzu i zębów mlecznych za pomocą specjalnych nakładek, a w późniejszym etapie aparatów ruchomych. Wczesna interwencja ortodontyczna i zadbanie o prawidłowy zgryz przy zębach mlecznych znacznie zwiększają szansę na w pełni prawidłowy rozwój zgryzu w przyszłości i odpowiednie ustawienie zębów stałych.

Czy istnieją górne ograniczenia wiekowe do założenia aparatu?aparat ortodontyczny

Nie. Leczenie ortodontyczne można rozpocząć w dowolnym wieku. Zęby stałe można wyprostować zarówno w wieku 13, 25 jak i 50 lat. Warto pamiętać, że aparat ortodontyczny zmienia nie tylko estetykę zgryzu, ale także pozwala zachować zdrowie zębów. Ponadto leczenie ortodontyczne może zastąpić konieczność założenia protezy, poprzez przesunięcie zębów tak, aby zlikwidować braki w uzębieniu.

Jak długo trwa założenie aparatu ortodontycznego?

Czas wizyty, na której zakładany jest aparat ortodontyczny zależy od ilości klejonych łuków. Mocowanie jednego łuku trwa około 40 min. Tak więc zakładanie aparatu na górną i dolną szczękę potrwa około 1,5 godziny.

Czy założenie aparatu boli?

Nie, założenie aparatu jest bezbolesne. Pacjent może odczuwać dyskomfort w pierwszych dniach z aparatem. Jednak organizm bardzo szybko przyzwyczaja się do nowej sytuacji, a pacjent przestaje odczuwać, że ma aparat na zębach.

Czego nie można jeść podczas leczenia ortodontycznego?

Podczas leczenia powinno unikać się gryzienia (a konkretniej odgryzania kawałków) twardych pokarmów np. jabłek, orzechów itp. Nie zaleca się także żucia gumy czy spożywania ciągnących się słodyczy, gdyż mogą one obkleić części aparatu, a usunięcie resztek może być bardzo trudne.

Czy konieczne jest usuwanie zębów przed rozpoczęciem leczenia?

Jest to kwestia bardzo indywidualna. W przypadku dużych stłoczeń zdarza się, że konieczne jest usunięcie "czwórek". Zdarza się także, że usuwane się ósemki, szczególnie, gdy jeszcze całkowicie nie wyrosły. Pozwala to zapobiec skrzywieniu wyprostowanych zębów w przyszłości, po wyrośnięciu zębów mądrości.

Masz więcej pytań, chcesz rozpocząć leczenie ortodontyczne? Zapraszamy do ATRII - ortodonta Chorzów i inne miasta