Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Leczenie ortodontyczne - pytania i odpowiedzi

uśmiechnięta kobieta z aparatem ortodontycznym
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Leczenie ortodontyczne to temat, którego popularność od kilku lat stale rośnie. W dzisiejszym artykule ponownie poruszymy ten temat. Odpowiemy na najczęściej zadawane pytania dotyczące aparatów ortodontycznych oraz samego leczenia.

Jakie rodzaje aparatów mamy do wyboru?

Współczesna ortodoncja oferuje wiele rodzajów aparatów ortodontycznych, króre są dopasowane do różnych potrzeb pacjentów. Na rynku są dostępne zarówno rozwiązania budżetowe, jak i takie, które zapewniają dobre efekty estetyczne w trakcie leczenia. Pacjenci mogą wybierać spośród:

 • Aparat metalowy: Jest to klasyczny aparat metalowy z gumowymi ligaturami utrzymującymi drut.
 • Aparat metalowy samoligaturujący: W tym aparacie nie ma gumowych ligatur. Zamiast tego posiada specjalne klapki, które utrzymują drut, dzięki czemu aparat jest mniej widoczny.
 • Aparat z zamkami kosmetycznymi: Zamki w tym aparacie są przezroczyste lub dobrane pod kolor zębów, co powoduje, że są mniej widoczne. 
 • Aparat lingwalny: Cały aparat jest mocowany od wewnętrznej strony zębów, dzięki czemu jest on całkowicie niewidoczny. 
 • Nakładki Invisalign: system indywidualnie tworzonych nakładek na zęby, które nosi się przez określony czas w ciągu dnia, a następnie wymienia w kolejnych etapach leczenia.

Ile kosztuje leczenie ortodontyczne?

Warto pamiętać, że koszty leczenia ortodontycznego obejmują nie tylko cenę samego aparatu, ale także wszystkie wizyty kontrolne oraz ewentualne nowe elementy aparatu. Jeśli jednak skupimy się wyłącznie na koszcie aparatu, najtańszą opcją są aparaty metalowe, których cena za jeden łuk wynosi około 1800-2000 złotych. Aparaty kosmetyczne lub samoligaturujące kosztują od 2500 zł wzwyż za jeden łuk. Najdroższe są aparaty lingwalne, których koszt to około 5000 zł za jeden łuk.

Jak długo trwa leczenie ortodontyczne?

Czas trwania leczenia ortodontycznego zależy od wielu czynników, od wybranego rodzaju aparatu, jak i stopnia zaawansowania wady zgryzu. Tradycyjny aparat metalowy zazwyczaj wymaga noszenia przez około 1,5 roku do 2,5 roki. W przypadku aparatów samoligaturujących lub lingwalnych czas ten może być krótszy o około 6 miesięcy. System nakładek Invisalign, które są mniej widoczne i bardziej komfortowe, zwykle skraca czas leczenia do około 10-12 miesięcy. Należy pamiętać, że każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie, a ortodonta na podstawie dokładnej diagnozy i planu leczenia określa najbardziej odpowiedni czas terapii dla pacjenta. 

Jak przygotować zęby na założenie aparatu ortodontycznego?

Przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie jamy ustnej. Co w takim razie powinno się zrobić?

 • Higiena zębów: Jedną z najważniejszych rzeczy przed założeniem aparatu ortodontycznego jest utrzymywanie właściwej higieny zębów. Posiadanie nawyku regularnego i dokładnego mycia zębów jest niezbędny, aby uniknąć nagromadzenia resztek jedzenia w zamkach ortodontycznych, co może prowadzić do próchnicy oraz stanów zapalnych dziąseł. 
 • Zdrowe zęby: Przed założeniem aparatu ortodontycznego zalecana jest wizyta u dentysty w celu sprawdzenia i oceny zdrowia jamy ustnej. Dentysta powinien przeprowadzić dokładne badanie, które obejmuje sprawdzenie kondycji zębów, dziąseł oraz ewentualnych ubytków. W przypadku stwierdzenia próchnicy lub stanów zapalnych dziąseł, konieczne będzie odpowiednie leczenie. Profilaktyka przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego zapewni optymalną kondycję zębów.
 • Zdrowe dziąsła: Dziąsła muszą być zdrowe i wolne od stanów zapalnych, ponieważ mają istotny wpływ na bezpieczne i skuteczne naklejenie aparatu ortodontycznego.
 • Scaling: Przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego należy usunąć kamień nazębny (scaling). Ten zabieg pomoże utrzymać zdrowe dziąsła i zredukuje ryzyko stanów zapalnych podczas noszenia aparatu stałego.

Odpowiednie przygotowanie do leczenia ortodontycznego wymaga szczególnej dbałości o higienę i zdrowie jamy ustnej, co zapewni skuteczne i komfortowe noszenie aparatu.

Zdjęcie aparatu ortodontycznego i co dalej? 

Po zdjęciu aparatu ortodontycznego niezbędne jest utrzymanie zębów w prawidłowej pozycji, żeby uniemożliwić zębom powrotu do poprzedniego ustawienia. W tym celu stosuje się retencję. Tuż po zdjęciu stałego aparatu ortodonta dopasowuje indywidualnie do pacjenta aparat retencyjny. Czas noszenia takiego aparatu zależy od wielu czynników, między innymi wieku pacjenta czy typu wady zgryzu. A jakie są rodzaje aparatów retencyjnych?  

Aparat retencyjny stały

To cienki drut przyklejany od wewnętrznej strony zębów, praktycznie niewidoczny i wymagający jednorazowego założenia. Zapewnia stabilizację zgryzu, chociaż może utrudniać czyszczenie zębów.

Aparat retencyjny ruchomy

 • Płytki retencyjne: Wyglądem przypominają ruchomy aparat ortodontyczny, są wyjmowane na noc i noszone przez jak najdłuższy czas w ciągu dnia. Choć wymagają regularnego zdejmowania i dbałości o higienę, są bardziej komfortowe podczas jedzenia i mówienia.
 • Pozycjonery: Przezroczyste nakładki, które przypominają te używane przy wybielaniu zębów. Są wygodniejsze i mniej widoczne niż płytki retencyjne.

Retencja jest konieczna do utrzymania wyników leczenia ortodontycznego i powinna być stosowana zgodnie z zaleceniami specjalisty. Dodatkowo, eliminacja niekorzystnych nawyków, takich jak gryzienie długopisów czy nieprawidłowe trzymanie języka, wspiera utrzymanie zdrowego zgryzu.