Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Leczenie ortodontyczne - pytania i odpowiedzi

wady zgryzu
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Leczenie ortodontyczne to temat, którego popularność od kilku lat stale rośnie. W dzisiejszym artykule i my po raz kolejny poruszymy ten temat. Odpowiemy na często pojawiające się pytania dotyczące aparatów oraz leczenia ortodontycznego.

Jakie rodzaje aparatów mamy do wyboru?

Obecnie ortodoncja oferuje wiele rodzajów aparatów, dopasowanych do różnych potrzeb pacjentów. Na rynku są dostępne zarówno rozwiązania budżetowe, jak i takie, które zapewniają dobre efekty estetyczne w trakcie leczenia. Pacjenci mają do wyboru m.in.:

  • aparat metalowy - metalowe zamki oraz gumowe ligatury utrzymujące drut
  • aparat metalowy samoligaturujący - nie posiada kolorowych gumek - ligatur, przez co mniej rzuca się w oczy
  • aparat z zamkami kosmetycznymi - zamki są przeźroczyste lub dobrane pod kolor zębów
  • aparat lingwalny - cały aparat mocowany jest od wewnętrznej strony zębów, przez co w ogóle go nie widać 
  • nakładki Invisalign - system nakładek na zęby, tworzonych indywidualnie dla każdego pacjenta, które nosi się przez określony czas w ciągu dnia i w kolejnych etapach leczenia zmienia się nakładki

Ile kosztuje leczenie ortodontyczne?

Należy pamiętać, że koszty leczenia ortodontycznego to nie tylko cena aparatu. Koszty leczenie to także koszty wszystkich wizyt kontrolnych czy nowe elementy w aparacie. Najtańsze aparaty to aparaty metalowe - jeden łuk takiego aparatu to ok. 1800 - 2000 złotych. Aparaty kosmetyczne/ samoligaturujące to koszt od 2500 zł wzwyż za jeden łuk. Z kolei jeden łuk aparatu lingwalnego kosztuje ok. 5000 zł.

Jak długo trwa leczenie ortodontyczne?

Czas trwanie leczenia również jest zależny od rodzaju aparatu jaki wybierzemy. Na czas ten wpływa także stopień zaawansowania wady zgryzu. Przyjąć można, że czas leczenia tradycyjnym aparatem metalowym trwa od ok. 1,5 do 2,5 roku, aparatami samoligaturującymi/ lingwalnymi ok. 6 miesięcy krócej. Leczenie systemem nakładek Invisalign trwa ok. 10-12 miesięcy.