Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Leczenie zębów a aparat ortodontyczny - to warto wiedzieć

leczenie zębów z aparatem ortodontycznym
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na aparat ortodontyczny. Leczenie znacznie częściej rozpoczynają dorośli pacjenci, którzy nie mieli wcześniej możliwości lub potrzeby poprawienia estetyki (i nierzadko zdrowia) swoich zębów. Jednym z często pojawiających się pytań przed i w trakcie noszenia aparatu jest kwestia leczenia zębów np. z próchnicy. W dzisiejszym artykule odpowiadamy m.in. na to czy leczenie zębów z aparatem ortodontycznym jest możliwe. 

Niejednokrotnie pisaliśmy już na naszym blogu o tym, że zanim zdecydujemy się założyć aparat ortodontyczny, musimy wyleczyć wszystkie zęby. Jednakże trzeba mieć na uwadze to, że samo noszenie aparatu zwiększa ryzyko powstawania próchnicy. Dzieje się tak dlatego, że higiena jamy ustnej z aparatem ortodontycznym jest utrudniona. Aparat składa się z wielu małych elementów, na których osadzają się resztki jedzenia, których ciężko się pozbyć. To niestety prowadzi do namnażania się bakterii, które powodują próchnicę.

Leczenie zębów a aparat ortodontyczny

Leczenie zębów podczas noszenia aparatu jest możliwe. Jednak aby zminimalizować taką konieczność, wszystkie zęby leczy się przed założeniem aparatu. W trakcie leczenia zęby przesuwają się, obracają, powstają między nimi szpary. To sprawia, że pacjent może zauważyć u siebie ubytki, które wcześniej nie były widoczne. W takiej sytuacji warto zgłosić ten fakt swojemu ortodoncie lub umówić się na wizytę do stomatologa. W przypadku, gdy w jednej placówce pracuje zarówno stomatolog i ortodonta, możliwe, że pojawi się konieczność, aby oboje byli na wizycie. Ortodonta, by zdjął odpowiednie elementy aparatu, a stomatolog - by wyleczył zęby. Zdarza się też, że lekarz posiada zarówno kwalifikacje ortodontyczne, jak i stomatologiczne. Wtedy jest w stanie sam przeprowadzić leczenie i operować elementami aparatu. Jeśli w placówce nie pracuje jednocześnie ortodonta i stomatolog, konieczna będzie wizyta najpierw u ortodonty, by zdjąć łuk aparatu. Następnie w jak najkrótszym odstępie czasu pacjent musi udać się do stomatologa na leczenie i znów do ortodonty, by założyć łuk. Taka sytuacja wymaga dobrej organizacji i wcześniejszego zaplanowania wszystkich wizyt. Pacjent nie powinien "przerywać" leczenia ortodontycznego na dłużej niż 3 dni.

Wybielanie zębów z aparatem ortodontycznym

W trakcie leczenia ortodontycznego pacjenci nie powinni stosować wybielających past do zębów. Pasty, chociaż zwykle nie działają intensywnie i można dzięki nim jedynie nieco rozjaśnić zęby, mogą w długiej perspektywie czasu sprawić, że na zębach powstaną przebarwienia w miejscach zamków aparatu. Z tego samego względu pacjenci, którzy noszą aparat ortodontyczny nie powinni wybielać zębów lampą. Na wybielanie warto zdecydować się po zdjęciu aparatu, by dopełnić efekt estetyczny.

Ortodonta Chorzów - zapraszamy do Atrii!