Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Martwy ząb - objawy i leczenie

gabinet dentystyczny
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Martwy ząb - te dwa słowa potrafią wywołać niemałe zmartwienie u pacjenta. W dzisiejszym artykule powiemy co zrobić w przypadku martwego zęba. Podpowiemy także, jak poprawić jego estetykę. Zapraszamy do lektury!

Mianem "martwy ząb" określa się zęba, który jest pozbawiony żywej miazgi zębowej. Do obumarcia miazgi może dojść w wyniku martwicy, dużych ubytków zęba lub przy urazie mechanicznym - np. silnym uderzeniu. Brak miazgi zębowej może też być wynikiem przeprowadzonego leczenia kanałowego, podczas którego chora miazga jest usuwana.

Miazga zęba odpowiedzialna jest za unerwienie i ukrwienie tkanek zęba. Jest to najbardziej wewnętrzna część zęba. Brak lub obumarcie miazgi oznacza brak tych unerwienia zęba. Nie znaczy to jednak, że martwy ząb nie daje żadnych objawów. Jeśli doszło do obumarcia miazgi z powodu urazu lub dużych ubytków, należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza.

Jak rozpoznać martwy ząb?

Z martwym zębem mamy do czynienia w dwóch sytuacjach - gdy miazga została usunięta podczas endodoncji lub w przypadku, gdy obumarła w skutek urazu lub ubytku. W sytuacji drugiej pacjenci często nie zdają sobie sprawy, że doszło do obumarcia zęba. Szczególnie jeśli ząb ten nie jest zbyt widoczny. Martwy ząb przybiera zwykle szarą/siną barwę. Staje się on też niewrażliwy na czynniki zewnętrzne , np. zmiany temperatury. Może się wydawać, że taki ząb nie powinien boleć, skoro jest martwy. Prawda jest jednak nieco inna. Ząb, którego miazga obumarła, ale nie została usunięta (czyli np. w przypadku urazu) może powodować problemy. Po pewnym czasie od obumarcia taki ząb może spowodować ropienie dziąseł oraz wywołać ogólny stan zapalny organizmu. Ponadto częstymi objawami jest ból w okolicach martwego zęba (który pacjenci często nazywają po prostu bólem zęba z powodu trudności w zlokalizowaniu bólu), bóle głowy, szczęki, gorączka, złe samopoczucie.

Sprawdź także: Dentysta NFZ - jakie zabiegi przysługują Ci bezpłatnie

Martwy ząb - leczenie

Podstawowym krokiem w leczeniu martwego zęba jest usunięcie obumarłej miazgi z zęba poprzez dokładne oczyszczenie kanałów zębowych. Następnie wprowadza się w nie specjalny wypełniacz i odpowiednio zabezpiecza ząb wg potrzeby. Tak wyleczony ząb może służyć pacjentowi jeszcze przez długie lata. Dużym problemem dla pacjentów jest także estetyka martwego zęba i jego wyróżniający się ciemny kolor. Na szczęście istnieje kilka sposobów, by znacznie poprawić estetykę martwego zęba. Wśród nich znajduje się wybielanie (jednak inne niż zdrowych zębów), korony czy licówki.