Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Nić dentystyczna – jaki rodzaj wybrać i jak poprawnie jej używać?

nić dentystyczna
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Samo szczotkowanie zębów nie uchroni nas od próchnicy zębów i innych chorób przyzębia, dlatego tak ważne jest ich nitkowanie. Ze statystyk wynika, że aż 9 na 10 Polaków ma próchnicę, a na paradontozę cierpi ok. 70% ludzi w kraju. Jest to spowodowane głównie nieodpowiednią higieną jamy ustnej. Szczoteczka nie dociera zwłaszcza do przestrzeni między zębami, więc tak istotne jest codzienne używanie nici dentystycznej.

Jak czyścić zęby nicią dentystyczną?

Prawidłowe stosowanie nici dentystycznej powinno odbyć się według następujących punktów:

 • Najpierw należy umyć dłonie. Uniknie się w ten sposób przeniesienia bakterii do jamy ustnej.
 • Nitkę odcinamy na długość ok. 40-50 cm.
 • Nić dentystyczną nawlekamy na środkowe lub wskazujące palce obu dłoni przytrzymując ją sobie kciukami. Na jednym palcu zostawiamy niewielki kawałek (aby później nawlekać tu zużytą nić) a na drugim pozostałą część (skąd będziemy odwijać nowy odcinek nici).
 • Zostawiamy ok. 4 cm napiętej nitki.
 • Nawiniętą i napiętą nitkę wprowadzamy do przestrzeni międzyzębowej aż do wyczucia pierwszego oporu. Delikatnie czyścimy wtedy obszar pod dziąsłem. Niezwykle ważne jest by nić prowadzić przy zębie i wykonywać ruchy od góry do dołu a nie od prawej do lewej. Przez cały czas należy pamiętać o tym, aby nitka była napięta i prowadzona przy zębie.
 • Na palec, gdzie zostawiliśmy niewielki kawałek nici nawlekamy zużytą część. Natomiast z drugiego palca odwijamy nowy odcinek na kolejny obszar między zębami.

Poprawne czyszczenie nicią powinno trwać około 3 minuty. Następnie płuczemy jamę ustną wodą. Alternatywą do nici dentystycznych są szczoteczki międzyzębowe, lecz służą one bardziej do oczyszczania szerszych przestrzeni między zębami. Jednak wyboru takiej szczoteczki dokonuje dentysta, gdyż musi być ona indywidualnie dobrana do naszych potrzeb.

Dlaczego powinno używać się nici dentystycznej?

nitka dentystyczna

Przede wszystkim dlatego, by uniknąć chorób jamy ustnej takich jak: próchnica zębów lub groźniejsza – paradontoza, która w końcowym stadium powoduje wypadanie zębów. Między zębami gromadzą się resztki jedzenia i osad, który usuniemy jedynie dzięki nici dentystycznej. Można łatwo rozpoznać czy ktoś zęby nitkuje, czy też nie. Widać wtedy bowiem, że niedaleko szczelin na zębach tworzą się przebarwienia i ubytki, natomiast w przestrzeniach między zębami gromadzi się kamień nazębny. Zauważyć także można zaczerwienienie dziąseł.

Rodzaje nici dentystycznych

Drogerie, apteki i sklepy oferują bardzo wiele typów nici dentystycznych. Są one zróżnicowane pod względem materiału, grubości czy smaku. Nasuwa się więc pytanie – jaką nić dentystyczną wybrać? Przede wszystkim jest to sprawa indywidualna. Jednak po pierwsze istotne jest by nitka łatwo wchodziła między szczeliny zębowe. Jeżeli nie do końca jesteśmy pewni, którą nić dentystyczną wybrać, to stomatolog z pewnością pomoże nam w wyborze najbardziej odpowiedniej dla nas.

Typy nici dentystycznych:

 • Niewoskowane.
 • Woskowane – są nasączone lub pokryte warstwą wosku. Powinny być stosowane po umyciu zębów.
 • Wybielające.
 • Z fluorem – dodatkowa ochrona przed próchnicą zębów i paradontozą
 • Miętowe – odświeżają oddech.
 • Antybakteryjne.

Istnieją trzy grubości nici dentystycznych. Powinniśmy wybrać odpowiednią do naszych zębów. Np. do czyszczenia szerokich przestrzeni między zębami, aparatów ortodontycznych (zębowych) czy mostów świetnie sprawdzi się nić typu Super Floss. Ma ona strukturę gąbki i rozszerza się w kontakcie ze śliną. W przypadku, gdy nasze zęby ściśle do siebie przylegają, to powinniśmy wybrać cienką nić dentystyczną. Gdy zmagamy się z problemem krwawienia dziąseł to również sięgnijmy po cienkie i delikatne nici.

Kto może stosować nici dentystyczne?

Jedynie dzieci do 10. roku życia nie mogą używać powszechnie dostępnych nici dentystycznych. Poza tym wyjątkiem zalecane jest, aby wszystkie osoby dorosłe nitkowały zęby, gdyż jak już to było wspomniane – zapobiega to wielu chorobom jamy ustnej. Gdy ktoś z różnych przyczyn nie może czyścić zębów przy pomocy dwóch dłoni (np. z powodu niepełnosprawności), to może sięgnąć po specjalne uchwyty na nici. Dzięki temu możliwe jest nitkowanie przy pomocy jednej ręki. Na rynku są obecne także wykałaczki dentystyczne, które również czyszczą przestrzenie międzyzębowe.

Nić dentystyczna – cena

płyn do płukania jamy ustnej

To ile zapłacimy zależy od wielu czynników: długości nici, z jakiego materiału jest wykonana, jaką ma grubość, z jakiej jest firmy itp. W drogerii najtańsze nici dentystyczne można kupić za nieco ponad 5 zł. Droższe kosztują ok. 16-20 zł. Jednak nie należy sugerować się ceną ani firmą. Wybierzmy taką nić dentystyczną o odpowiedniej grubości, która jest dostosowana do szerokości szczelin między zębami.

Używanie nici dentystycznej stanowi uzupełnienie naszej codziennej higieny jamy ustnej. Nitkowanie pozwala szybko i bezpiecznie pozbyć się resztek pokarmów oraz zgromadzonego osadu, który wpływa destrukcyjnie na nasze zęby. Szczoteczka do zębów (również elektryczna) nie jest w stanie wyczyścić przestrzeni międzyzębowych. Z tego powodu tak ważne jest używanie nici dentystycznej, by cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem.