Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Paradontoza – sprawdź czy masz jej objawy

Paradontoza
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Jeżeli podczas codziennego szczotkowania zauważyli Państwo dość silne krwawienie dziąseł, lub nadwrażliwość na temperaturę, to najprawdopodobniej mają Państwo do czynienia z pierwszymi objawami paradontozy. W takim przypadku należy jak najszybciej skontaktować się z stomatologiem. Sprawdźmy zatem jak rozpoznać u siebie pierwsze objawy tej choroby.

Czym jest paradontoza?

Jedną z bardziej uciążliwych chorób zębów jest paradontoza. Paradontoza to choroba, w której dochodzi do infekcji tkanek przyzębia, co z kolei prowadzi do stanu zapalnego. Wspomniane tkanki przyzębia pełnią bardzo istotną funkcję, gdyż są odpowiedzialne za prawidłowe umocowanie naszych zębów. Zainfekowane powodują, że zęby zaczynają się ruszać. Często ludzie nie zwracają uwagi na pierwsze objawy takiej choroby, a do dentysty zgłaszają się bardzo późno. Warto jednak pamiętać o tym, że im szybciej wykryjemy taką chorobę, tym mniejsze szkody będzie ona w stanie uczynić w naszych zębach.

Paradontoza - jak rozpoznać u siebie jej objawy?

Objawy paradontozy w początkowym jej stadium zamykają się do lekkiego krwawienia dziąseł. Krwawienie to z czasie oczywiście się powiększa. Krwawienie takie często objawia się przy myciu zębów, dlatego też większość osób uważa, że przyczyną jego wystąpienia jej nieodpowiednia szczoteczka. Jeżeli jednak po zmianie szczoteczki krwawienie nie ustępuje, to warto zwrócić się do stomatologa.

Oprócz krwawienia dziąseł kolejnym objawem tej choroby jest obnażenie korzeni zębów. Często również w późniejszych stadiach paradontozy na dziąsłach tworzą się ropienie. W efekcie ostatecznie zdrowy ząb nagle zaczyna się ruszać, boli a my nie wiemy tak naprawdę czemu. Jeżeli więc coś nas niepokoi, to powinniśmy od razu zgłosić się do stomatologa, który będzie w stanie odnaleźć przyczynę różnych objawów.

W wyniku rozwijającej się paradontozy w korzeniach zębów tworzą się ogromne kieszonki, które zbierają różne bakterie, które przyczyniają się ostatecznie do wypadania zębów. Kolejnym objawem paradontozy jest również nieprzyjemny zapach z ust, jak również nieprzyjemny posmak.

Podsumowując, najpopularniejsze objawy paradontozy, które najczęściej występują to między innymi: rozrost i krwawienie dziąseł, nadwrażliwość zębów, obniżanie szyjek zębowych oraz ruchomość zębów. Bardzo często podczas paradontozy u pacjentów pojawia się również bardzo nieprzyjemny zapach z ust.

Pozostałe objawy paradontozy są bardzo trudne do zaobserwowania i mogą być objawione wyłącznie przez doświadczonych lekarzy stomatologów w badaniach radiologicznych i klinicznych. Jeżeli więc zauważymy u siebie opisane wyżej symptomy to warto udać się do stomatologa, który sprawdzi, czy nic nie dzieje się z naszymi zębami.

Czy paradontoza to powszechna choroba?

Według najnowszych statystyk na świeci na paradontozę choruje około 10% ludzi. W Polsce z chorobą tą musi zmagać się około 70% społeczeństwa. Taki duży odsetek wynika głównie z faktu, że tylko co 3-cia osoba w naszym kraju, wie jakie są objawy paradontozy i jak wielkie zagrożenie ona stwarza. Mało kto wie również jak ustrzec się przed tą chorobą i co najważniejsze, jak ją skutecznie leczyć.

Parodontoza w naszym kraju obrosła bardzo wieloma mitami. Rozpowszechniło się między innymi mylne przekonanie, że choroba ta uwarunkowana jest genetycznie i nie mamy na nią żadnego większego wpływu. Bardzo wiele osób uważa również, że walka z tą chorobą nie przynosi żadnych satysfakcjonujących wyników. Mówi się również, że schorzenie dotyczy wyłącznie osób starszych. Jest to jednak błędne przekonanie, gdyż chorują na nią najczęściej ludzie po 35 roku życia a nawet jeszcze młodsze osoby.

Pamiętać musimy przede wszystkim o tym, że paradontoza to bardzo podstępna choroba i atakuje ona zazwyczaj znienacka. Zapalenie przyzębia przez bardzo długi okres czasu nie daje żadnych większych objaw, przez co początkowe etapy tej choroby, są bardzo trudne do wykrycia. Pamiętać należy również i o tym, że nieleczona paradontoza może doprowadzić nawet do całkowitej utraty zębów, dlatego też bardzo ważne jest, aby szybko reagować na początkowe objawy paradontozy.

Paradontoza - nie zwlekaj z wizytą u dentysty

Niestety w dzisiejszych czasach powyżej opisane objawy paradontozy są często bagatelizowane. Do gabinetów stomatologicznym pacjenci zapisują się wyłącznie wtedy, gdy zauważą odsłonięte szyjki zębowe, czy też powstawanie przerw pomiędzy zębami. Nawet jeżeli objawy mogą okazać się mylne i nie będziemy chorować na paradontozę, to zwyczajnie upewnimy się u stomatologa, że nic nam nie jest a to również jest bardzo ważne.

Lepiej sprawdzić wszystko, niż potem żałować, że nie poszliśmy wcześniej. Dlatego też tak ważne są kontrolne wizyty u dentysty. Jeżeli przynajmniej raz w roku odwiedzamy stomatologa, to jest on w stanie sprawdzić, czy na nic nie chorujemy i czy stan naszego uzębienia jest prawidłowy. Możemy w ten sposób uniknąć wielu chorób jamy ustnej, czy wielu chorób zębów i dziąseł. Jest to więc bardzo ważne.