Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Pasta do zębów dla dzieci – na co zwrócić uwagę i jaką pastę wybrać?

Dzieci, rodzeństwo na kocu
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Każda mama wie, że o prawidłową higienę jamy ustnej dziecka należy dbać już od pierwszych miesięcy jego życia. Niestety, ustalenie właściwego sposobu pielęgnacji może przysporzyć pewnych trudności. Podstawowe pytanie brzmi: Kiedy można zacząć szczotkować dziecku zęby z wykorzystaniem pasty do zębów oraz jak dobrać tą odpowiednią dla swojej pociechy pastę?

Półki w drogeriach uginają się pod ciężarem różnorodnych past do zębów – wybór jest oszałamiający i może przyprawić o mały zawrót głowy. Dostępne na rynku pasty różnią się między sobą nie tylko konsystencją, kolorem czy rodzajem opakowania ale co najważniejsze także swoim składem. Dokonując wyboru pasty do zębów dla swojego dziecka warto jednak mieć w pamięci kilka podstawowych zasad, których znajomość pomoże każdej mamie wybrać najlepszy sposób pielęgnacji ząbków swojego dziecka. Zastanówmy się więc wspólnie jakie cechy powinna mieć dobra pasta dla dzieci.

Kiedy zacząć?

Objawy ząbkowania - dziecko wkłada rączki do buzi O higienę jamy ustnej dziecka należy dbać już od najmłodszych lat. Dzieciom, które nie posiadają jeszcze pierwszych ząbków, należy każdego dnia staranie czyścić dziąsła. Jak to robić? W przypadku tak małych dzieci stosowanie past do zębów jest niewskazane. Wystarczy przetrzeć dziąsła niemowlęcia miękką, nakładaną na palec szczoteczką lub nawet zwykłym, nasączonym wodą gazikiem kosmetycznym. Dlaczego pielęgnacja jamy ustnej niemowlęcia jest tak ważna? Rozpoczęcie zabiegów higienicznych jamy ustnej na wczesnym etapie życia dziecka pozwala zmniejszyć ryzyko pojawienia w przyszłości się próchnicy zębów oraz wyrabia u dzieci odpowiednie nawyki, przyzwyczajając je, że mycie zębów powinno być stałym elementem codziennej toalety.

Pasta dla dzieci bez dodatku fluoru?

Kiedy pojawią się pierwsze ząbki u dziecka można rozpocząć stosowanie past do zębów. Istotne aby były to pasty dla dzieci. Z uwagi na fakt, że małym dzieciom często zdarza się połknąć pastę, należy przy pielęgnacji ich uzębienia wykorzystywać pasty bez fluoru. Bardzo popularną pastą bez fluoru dla dzieci jest Nenedent Baby, która dodatkowo nie zawiera cukru czy barwników. Pasta ta została opracowana z myślą o pierwszych ząbkach dzieci i zawiera łagodnie czyszczący żel krzemowy oraz ksylitol, który ma na celu zapobiegać próchnicy. Pasta jest dedykowana dzieciom między 6 a 24 miesiącem życia. Warto jednak zauważyć, że tak małym dzieciom, które nie opanowały jeszcze techniki wypluwania pasty do zębów i prawidłowego płukania jamy ustnej wodą, można szczotkować zęby nawet bez użycia jakiejkolwiek pasty do zębów.

Pasta do zębów z fluorem?

Dzieciom w wieku od 2 do 4 roku życia można zacząć wprowadzać pasty do zębów z fluorem – pamiętając jednak, że jego stężenie powinno być odpowiednio mniejsze niż w przypadku past dla osób dorosłych. Można jednak spotkać się ze stanowiskiem, zgodnie z którym dzieci do siódmego roku życia nie powinny stosować past z dodatkiem fluoru. Wydaje się jednak, że już na tym etapie rozwoju dziecka można rozpocząć stosowanie pasty z fluorem, jednak w niewielkiej ilości, nakładając na szczoteczkę pastę wielkości odpowiadającej ziarenku grochu. Fluor bowiem wzmacnia powierzchnię zębów dziecka, dzięki czemu jest ona bardziej odporna na atak bakterii. Większość dostępnych na rynku uniwersalnych past zawiera w swoim składzie rozmaite związki fluoru, które mają wzmocnić odporność zębów i zapobiegać próchnicy. Badania wykazują jednak, że nadmiar fluoru może szkodzić zębom. Jako że dzieci są bardziej podatne na połykanie past do zębów – szczególnie gdy jest to pasta smakowa – zabieg mycia zębów dziecka powinien przebiegać pod nadzorem rodzica, który będzie w stanie upewnić się, że dziecko nie połknęło pasty oraz starannie wypłukało usta wodą. Jest to o tyle istotne, gdyż jak to zostało już wcześniej powiedziane – nadmiar fluoru szkodzi, a nagromadzenie tego pierwiastka w tkankach powoduje zakłócenie pracy enzymów oraz może wpływać niekorzystnie na układ nerwowy dziecka czy nawet powodować obniżenie umiejętności uczenia się.