Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Pielęgnacja jamy ustnej – to warto wiedzieć

Kamień nazębny
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Zdrowy i piękny uśmiech stanowi naszą wizytówkę. Dlatego tak ważną kwestią jest zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej i kontrola powstawania płytki nazębnej. Właściwa pielęgnacja jamy ustnej to podstawa. Brak regularnego usuwania płytki nazębnej sprawia, że ulega ona stwardnieniu, a na powierzchni zębów tworzy się wówczas kruchy złóg, który przylega do szkliwa. Kamień nazębny, bo o nim mowa, nie tylko bardzo niekorzystnie wpływa na wygląd naszego uśmiechu, ale również może być przyczyną wielu poważnych i trudnych do wyleczenia chorób dziąseł.

Odpowiednia pielęgnacja jamy ustnej

Kamień nazębny powstaje w wyniku łączenia się ze sobą wapnia i fosforanu w kryształy. Następnie w obrębie płytki nazębnej dochodzi do ich stwardnienia, a na powierzchni zębów wykształca się kruchy złóg o niekorzystnym żółtym lub brązowym kolorze. Ma on negatywny wpływ na stan naszego szkliwa, gdyż powoduje przebarwienia oraz zatrzymuje plamy powstające po posiłkach.

Jego powstawanie w znacznym stopniu determinowane jest indywidualnymi uwarunkowaniami. Jednak dzięki odpowiedniej higienie jamy ustnej możemy ochronić zęby przed gromadzeniem się płytki nazębnej i jej mineralizacją. Jest to szczególnie ważne u osób starszych, gdyż wraz z wiekiem odkładanie się kamienia nazębnego postępuje szybciej oraz intensywniej. W tym wypadku sprawdza się dobrze znana zasada przynajmniej dwukrotnego szczotkowania zębów w ciągu dnia. Warto również używać nici dentystycznej.

Konieczna wizyta w gabinecie stomatologicznym

Ze względu na fakt, że złóg ten mocno przylega do szkliwa tylko dentysta jest go w stanie należycie usunąć. Następuje to w trakcie profesjonalnego zabiegu oczyszczania zębów, który wykonywany jest zgodnie z częstotliwością ustaloną przez lekarza.

W okresie pomiędzy wizytami u stomatologa niezwykle istotną kwestią jest dokładne czyszczenie zębów pastą zawierającą pirofosforan, który znacząco utrudnia powstawanie kryształów kamienia i jego przyrost na powierzchni szkliwa. Warto również zdecydować się na środki czyszczące zęby zawierające heksametafosforan sodu, który podobnie jak pirofosforan hamuje tworzenie się kamienia. Dodatkowo osłabia wiązania przebarwień oraz chroni przed ich powstawaniem w przyszłości.

Usuwanie kamienia nazębnego u dentysty jest działaniem, które zapobiega rozwojowi próchnicy, a także poprawia estetykę uśmiechu. To właśnie często duża ilość kamienia sprawia, że nasze zęby są pożółkłe i nie wyglądają ładnie. Problem ten dotyczy zwłaszcza palaczy i osób, które piją dużo kawy i czarnej herbaty. Oczyszczanie zębów sprawia, że stają się one bielsze. 

Pamiętaj,  że pielęgnacja zębów i jamy ustnej nie powinna kończyć się jedynie na systematycznym szczotkowaniu. Profilaktyka stomatologiczna pomoże Ci utrzymać zęby w dobrym stanie!