Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Pleśniawki u dzieci - leczenie, objawy, zapobieganie

dziecko z grzechotką
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Jednym z najpopularniejszych problemów związanych z jamą ustną u dzieci są pleśniawki. W dzisiejszym artykule podpowiemy jak zapobiegać ich powstawaniu oraz jak sobie z nimi radzić, gdy już się pojawią. 

Pleśniawki to zmiany występujące w obrębie jamy ustnej, które najczęściej pojawiają się u niemowląt. Wywoływane są przez grzyby - drożdżaki. Na tę przypadłość należy zwracać dużą uwagę, tym bardziej że początkowo ciężko ją rozpoznać - pleśniawki wyglądają jak resztki mleka w buzi dziecka. Są to białe plamki na języku, policzkach lub dziąsłach. Dziecko, u którego pojawił się problem z pleśniawkami, staje się drażliwe, płaczliwe i niespokojne. Ponadto z powodu pleśniawek dzieci mają trudności z jedzeniem i ssaniem. Z tego powodu należy rozpocząć leczenie pleśniawek od razu po zauważeniu problemu.

Pleśniawki - przyczyny powstawania 

Przyczyny powstawania pleśniawek są różne. Wśród najpopularniejszych wyróżnia się: 

  • przyjmowanie antybiotyków 
  • ząbkowanie 
  • zarażenie się przez wkładanie do ust przedmiotów, np. grzechotek lub zabawek 
  • zarażenie się od osoby dorosłej - np. przez oblizanie smoczka
  • obniżona odporność spowodowana np. przeziębieniem 
  • nieprawidłowa higiena jamy ustnej
  • niedobór witamin i minerałów, np. B12 lub żelaza

Jak leczyć pleśniawki?

Problem pleśniawek nie znika samoczynnie, a jego zignorowanie może doprowadzić do zajęcia zmianami przełyku i gardła. Z pleśniawkami u dziecka najlepiej zgłosić się do lekarza, który przepisze odpowiednie leki, np. maść lub żel. Preparat aplikuje się bezpośrednio na pleśniawki. W razie, gdy nie możemy od razu zgłosić się do lekarza, warto wypróbować domowe metody na pleśniawki. W takiej sytuacji mogą pomóc szałwia i rumianek. Jałowy gazik zamocz w preparacie, owiń wokół palca i przetrzyj delikatnie wewnętrzną stronę policzków dziecka, język oraz dziąsła.

Jak zapobiegać powstawaniu pleśniawek u dzieci?

Istnieje kilka sposobów, aby zmniejszyć ryzyko powstawania pleśniawek u dzieci. Przede wszystkim pamiętaj, aby nie oblizywać smoczka lub butelki dziecka, gdyż drożdżaki można przenieść w ślinie. Warto także dbać o higienę jamy ustnej dziecka, nawet jeśli nie ma jeszcze ząbków. Wystarczy przemywać dziecku jamę ustną gazikiem jałowym zamoczonym w wodzie. Staraj się także wyparzać zabawki, które dziecko wkłada do buzi - gryzaki, grzechotki itp.