Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Plomba światłoutwardzalna - co warto o niej wiedzieć?

plomba światłoutwardzalna
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Plomba światłoutwardzalna służy do wypełniania ubytków w zębach. W dzisiejszym artykule przedstawimy najważniejsze informacje na temat tego rodzaju plomby oraz odpowiemy na pytania najczęściej zadawane przez pacjentów.

Plomba, czyli wypełnienie dentystyczne występuje w kilku rodzajach, a jednym z nich jest właśnie plomba światłoutwardzalna (kompozytowa). Plomby stosuje się w przypadku ubytków zęba (spowodowanych przez próchnicę lub ukruszenia się zęba w wyniku urazu mechanicznego. Plomba światłoutwardzalna jest zwykle wykonywana odpłatnie (na wizytach prywatnych). Są jednak przypadki, w których można skorzystać z tego świadczenia w ramach NFZ - o tym powiemy w dalszej części artykułu.

Plomba światłoutwardzalna - charakterystyka

Plomba światłoutwardzalna jest obok plomby porcelanowej najbardziej estetycznym rodzajem wypełnienia. Plomby stosuje się jako ostatnią część leczenia próchnicy. Plomby światłoutwardzalne stworzone są z kompozytu, który kolorem dopasowany jest do barwy zębów pacjenta. Dzięki temu taka plomba jest praktycznie niewidoczna. Ponadto wypełnienie światłoutwardzalne jest bardzo wytrzymałe i odporne na działania czynników zewnętrznych. Zwykle służy pacjentom przez długie lata.

Plomba światłoutwardzalna jest materiałem plastycznym. Oznacza to, że lekarz może dowolnie formować i dostosowywać materiał tak, aby jak najdokładniej odbudować zęba. Kiedy kompozyt zostanie już prawidłowo uformowany, dentysta utwardza go lampą.

Jak wygląda założenie plomby światłoutwardzalnej?

W przypadku, gdy konieczność założenia plomby wynika z ubytków w zębie, dentysta najpierw musi je oczyścić. Oznacza to, że usuwa próchnicę za pomocą borowania. Przy dużych ubytkach stosuje się znieczulenie.  Następnie izoluje się miazgę zęba specjalnym materiałem. Ta czynność chroni miazgę przed zetknięciem się z kompozytem, a co za tym idzie, chroni ją przed podrażnieniami (robi się to w przypadku dużych ubytków). Ostatnim etapem jest nałożenie, uformowanie i utwardzenie kompozytu.

Plomba światłoutwardzalna na NFZ - kiedy i komu przysługuje?

Wielu pacjentów zadaje sobie pytanie "czy plomba światłoutwardzalna jest refundowana?". W większości przypadków niestety nie. Materiały światłoutwardzalne w ramach NFZ przysługują osobom niepełnosprawnym w stopniu umiarkowanym i znacznym. Ponadto przysługują też dzieciom i młodzieży do 18 r.ż. w przypadku odbudowy zębów dolnych i górnych od jedynek do trójek. W przypadku osób dorosłych (w zębach dolnych i górnych od jedyne do trójek) stosuje się "białe plomby" innego rodzaju - chemoutwardzalne. W przypadku pozostałych zębów lub chęci wypełniania zębów 1-3 wypełnieniem światłoutwardzalnym, osoby dorosłe muszą opłacić taką usługę prywatnie. Cena plomby światłoutwardzalnej w ATRII to 100-120 zł za wypełnienie zęba na jednej powierzchni, do 140-160 przy wypełnieniu na trzech powierzchniach.