Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Plomby amalgamatowe - czy są bezpieczne dla zdrowia?

plomby amalgamatowe
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Od wielu lat w mediach przewijają się doniesienia, że plomby amalgamatowe mogą szkodzić zdrowiu pacjentów. Na poparcie tych informacji przytacza się skład plomb amalgamatowych, w którym widnieje rtęć - substancja niebezpieczna dla zdrowia. Mimo to, amalgamat jest wciąż stosowany w niektórych gabinetach dentystycznych. Dlaczego tak jest i czy plomby amalgamatowe naprawdę szkodzą?

Plomby amalgamatowe (tzw. srebrne plomby) powstają z połączenia srebra, cyny, miedzi, cynku i rtęci w odpowiednich proporcjach. To właśnie ostatni składnik amalgamatu - rtęć - wywołuje kontrowersje. Od wielu lat prowadzone są naukowe badania, sprawdzające wpływ amalgamatu na ludzki organizm. Wyniki tych badań nie jednak dają jednoznacznej odpowiedzi. Naukowcy dzielą się na zwolenników i przeciwników stosowania plomb amalgamatowych. Plomby amalgamatowe stosowane są rzadko, jednak tylko te są refundowane z NFZ.

Plomby amalgamatowe - czy są bezpieczne?

Przytaczając temat plomb amalgamatowych, warto wiedzieć, że istnieją dwa rodzaje tego typu wypełnień. Pierwsze z nich to plomby z amalgamatu z fazą gamma 2, czyli wypełnienia starej generacji, które wykazały uwalnianie rtęci i są szkodliwe dla zdrowia. Drugie natomiast to plomby z nowoczesnego amalgamatu, wolne od fazy gamma 2 - ten typ plomb amalgamatowych nie uwalnia rtęci do organizmu, więc tym samym nie zagraża zdrowiu. W Polsce zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w ramach NFZ stosowany jest tylko amalgamat wolny od fazy gamma 2.

Czy warto decydować się na plomby amalgamatowe?

Mimo tego, że wypełnienia amalgamatowe cechują się większą wytrzymałością, niż wypełnienia światłoutwardzalne (kompozytowe, białe), pacjenci często rezygnują z zakładania ich na zęby. Dlaczego?

Wady plomb amalgamatowych: plomby amalgamatowe zęby

  • Możliwość powstania szczeliny między tkankami zęba a wypełnieniem - spowodowane tym, że amalgamat nie łączy się ze szkliwem i zębiną. Powstanie szczelin może doprowadzić do przenikania bakterii pod wypełnienie, a co za tym idzie do powstawania próchnicy.
  • Możliwość powstania przebarwienia zęba (niskie prawdopodobieństwo).
  • Nieestetyczny wygląd - plomby amalgamatowe w przeciwieństwie do światłoutwardzalnych są widoczne na zębach. Z czasem czernieją, co wygląda bardzo nieestetycznie.

Niewątpliwą zaletą plomb amalgamatowych jest fakt, iż są one refundowane przez NFZ. Jeśli jednak pacjent ma możliwość zdecydowania się na plombę światłoutwardzalną, to warto by skorzystał z tej możliwości. Wymiana plomb amalgamatowych wymaga przestrzegania specjalnych procedur, dlatego gdy przyjdzie taka konieczność, warto wybrać sprawdzony i profesjonalny gabinet oraz upewnić się, że usuwanie amalgamatu odbędzie się zgodnie z obowiązującymi procedurami.
Nie warto jednak usuwać wypełnień, które są w dobrym stanie, a lekarz nie zaleca by je wymieniać.

Ciekawostka

Mimo wszystko amalgamat zaczyna znikać z gabinetów stomatologicznych. Z dniem 1 lipca 2018 roku zabronione będzie stosowanie amalgamatu u kobiet ciężarnych i karmiących piersią a także u dzieci poniżej 16 r.ż. Kolejne ograniczenia będą wprowadzane stopniowo. Wg prognoz do 2030 roku, stosowanie wypełnień amalgamatowych ma zostać całkowicie zaprzestane.

Dentysta Katowice ATRIA - zapraszamy do naszych gabinetów!