Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Podcięcie wędzidełka wargi dolnej i górnej - co warto wiedzieć?

ozonoterapia
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Podcięcie wędzidełka kojarzone jest okresem niemowlęcym, a nawet samym etapem porodu, ponieważ czasem lekarz potrafi zdiagnozować ten problem u nowo narodzonych dzieci i od razu usunąć narośl, która może być dokuczliwa w przyszłości lub podczas karmienia piersią. U sporej części społeczeństwa diagnoza zbyt krótkiego wędzidełka zostaje wykryta jednak w okresie późniejszym, kiedy słyszalna staje się na przykład wada wymowy. Wówczas logopeda lub laryngolog podejmują decyzję o usunięciu problematycznego elementu w jamie ustnej. Czym jest podcięcie wędzidełka wargi dolnej i górnej, jakie są do tego wskazania i jak wygląda zabieg?

Podcięcie wędzidełka wargi górnej i dolnej - wskazania

Wędzidełko wargi górnej i dolnej nazywane są fachowo wędzidełkami pod wargowymi i są to pionowe fałdy błony śluzowej o kształcie trójkąta, biegnące w linii środkowej od wewnętrznej powierzchni wargi do zewnętrznej powierzchni wyrostka zębodołowego szczęki.

Nisko przyczepione lub przerośnięte wędzidełko wargi górnej może być przyczyną tzw. diastemy, czyli przerwy między siekaczami, spowodowanej rozsunięciem się zębów. Wydawać by się mogło, że jest to problem bagatelny, a sam efekt wizualny może być wręcz unikatowym elementem urody, ale wady anatomiczne wędzidełka wargi górnej i dolnej mogą utrudniać prawidłową higienę zębów i jamy ustnej. Z kolei przerośnięte lub za krótkie wędzidełko, pociąga brodawkę między zębową, a to prowadzi do cofania się dziąseł i odsłaniania korzeni zębowych. Może dojść wówczas do rozchwiania zębów i ich wypadania.

Pod względem logopedycznym, nieprawidłowo ukształtowane wędzidełko - zarówno wargi dolnej i górnej - jest częstą przyczyną wad wymowy, która może mieć łagodny i nieodczuwalny objaw, ale bywa i tak, że znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie. Środkiem zaradczym w tej sytuacji mogą być masaże i ćwiczenia, choć nierzadko jedynym wyjściem jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego.

Podcięcie wędzidełka wargi górnej i dolnej – na czym polega zabieg?

Zabieg, jakim jest podcięcie wędzidełka przeprowadzany jest przez specjalistę periodontologa lub chirurga i polega na przerwaniu tkanki łącznej i przytwierdzeniu wędzidełka we właściwy miejscu. Możliwe jest przeprowadzenie zabiegu metodą tradycyjną, czyli przy użyciu skalpela, w znieczuleniu ogólnym, lub laserowo, w znieczuleniu powierzchniowym lidokainą. Przeprowadzenie zabiegu jest bezkrwawe, trwa kilka minut, a założone szwy goją się bardzo szybko.

Podcięcie wędzidełka - przeciwwskazania

Istnieją nieliczne przeciwwskazania do odbycia zabiegu podcięcia wędzidełka, a należą do nich:

  • występowanie uczulenia na leki znieczulające,
  • ogólny zły stan pacjenta,
  • infekcja dróg oddechowych,
  • przyjmowanie leków rozrzedzających krew,
  • brak zgody pacjenta lub jego opiekuna prawnego