Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Polip zatoki szczękowej jako efekt zapalenia - jak leczyć?

Polip zatoki szczękowej
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Uciążliwy ból szczęki lub w okolicach twarzy niekoniecznie wskazuje na kłopoty z uzębieniem. W jaki sposób choroby zębów mogą prowadzić do powikłań takich jak np. polip zatoki szczękowej?

Przyczyny bólu szczęki

Zapalenie zatoki szczękowej oznacza stan zapalny tych części zatok, które sąsiadują z górnymi zębami. Może dotyczyć obu stron twarzy, korzeni zębów górnych aż do jamy nosowej. Jeżeli przyczyną jest polip zatoki szczękowej, objawy są następujące: kichanie, utrata węchu, zablokowanie nosa (przez co nie można oddychać i należy to robić ustami), uczucie spływania wydzieliny po ścianie gardła, wyciek wydzieliny z nosa (lecz w postaci bardziej wodnistej). Zatrzymanie wydzieliny powoduje często zniekształcenie struktur nosa.

Inne przyczyny stanu zapalnego to:

  • powikłania po zabiegu leczenia kanałowego lub wyrwaniu górnego zęba;
  • każda z chorób dotykająca zębów (próchnica itp.);
  • choroby układy oddechowego - stanowią większość przyczyn zapalenia zatok szczękowych (grypa, katar);
  • osoby cierpiące na nieżyt nosa bądź astmę oskrzelową;

Zapalenie lub polip zatoki szczękowej - objawy

Do innych objawów (oprócz tych wypisanych powyżej przy omawianiu polipa) należą:

  • silny ból, zwłaszcza w górnej części twarzy (oczodół); ból nasila się przy każdym schyleniu, dotykaniu obolałego miejsca, a nawet przy kaszlu lub podczas ćwiczeń;
  • nabrzmienie błony śluzowej nosa, a także tzw. przewodów wyprowadzających w zatoce szczękowej (znajdują się w jamie nosowej) - w efekcie zapychane jest ujście zatok szczękowych i gromadzenie się w nich wydzieliny);
  • ból zębów;
  • opuchlizna w okolicach policzka;
  • gorączka i osłabienie;
  • wyciek ropy z nosa;

Diagnoza i leczenie stanu zapalnego

Po przeprowadzeniu tomografii zatok (czasami wzbogaconej o endoskopię nosa i zatok) zostaje dopasowane leczenie. Odbywa się to w zależności od przyczyny. Przykładowo: jeśli powodem stanu zapalnego jest polip zatoki szczękowej, leczenie polega na jego usunięciu przy wykorzystaniu znieczulenia miejscowego (na życzenie pacjenta może być także narkoza). Od strony zębodołu oczyszcza się zatoki z tkanki zapalnej. Ponieważ zabieg wykonuje się poprzez mały otwór, nie pozostają żadne blizny.

Jeżeli natomiast przyczyną są bakterie - podaje się antybiotyki. W przypadku wirusowego stanu zapalnego pacjentowi przepisuje się krople do nosa udrażniające jego śluzówkę oraz leki na gorączkę i stan zapalny.