Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Progenia - co to za wada i czy da się ją wyleczyć?

progenia
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Wady zgryzu to powszechna przypadłość, z którą zmaga się większość pacjentów. Jednak wady te bywają bardzo różne. Często są tak niewielkie, że nawet nie zwracamy na nie uwagi. Niestety bywają też takie, które trzeba wyleczyć i to nie tylko ze względów estetycznych. Jedną z poważnych wad zgryzu, które wymagają profesjonalnego leczenia jest właśnie progenia, o której opowiemy w tym artykule. 

Progenia - co to takiego? 

Progenia to wrodzona wada kostna zgryzu. Polega na nieprawidłowym rozwoju żuchwy w stosunku do szczęki, żuchwa jest zbyt mocno wysunięta do przodu. Charakterystyczne dla osób zmagających się z progenią jest nieproporcjonalne wysunięcie brody i dolnej wargi. Najczęstszą przyczyną występowania tej wady są uwarunkowania genetyczne. Z kolei do jej pogłębienia może prowadzić zbyt późne wprowadzenie twardych pokarmów do diety dziecka czy ssanie palca. 

Jakie objawy daje progenia? 

Poza charakterystycznym wyglądem twarzy pacjenta z progenią, choroba ta daje też szereg innych objawów, które wpływają nie tylko na estetykę, ale także na zdrowie pacjenta, Wśród towarzyszących objawów wyróżnić można:

  • skrzywione zęby 
  • częste stany zapalne w jamie ustnej i choroby przyzębia 
  • bóle głowy, karku
  • zaburzenia równowagi
  • problemy z gryzieniem i przeżuwaniem pokarmów 
  • wady wymowy

Progenia - leczenie 

Metoda, jaką leczy się progenię zależy od stopnia zaawansowania choroby oraz tego, jak szybko leczenie zostanie podjęte. Największe szanse na leczenie mało inwazyjne mają dzieci, gdyż w młodym wieku choroba nie jest jeszcze tak bardzo rozwinięta, a młody organizm znacznie lepiej poddaje się zmianom. U dzieci można więc podjąć leczenie ortodontyczne. Niestety trzeba być przygotowanym na to, że może ono nie rozwiązać całkowicie problemu. Jeśli leczenie ortodontyczne nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, to konieczna może być operacja progenii. Jednak trzeba mieć także na uwadze fakt, iż często w przypadku progenii leczenie ortodontyczne jest fazą konieczną, poprzedzającą zabieg. Plan leczenia ustalany jest indywidualnie dla każdego pacjenta. 

Warto wiedzieć, że sama operacja progenii jest refundowana przez NFZ, jednak koszty koniecznego leczenia ortodontycznego poprzedzającego zabieg nie są refundowane.