Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Jak dobrze dbać o protezę zębową? 5 cennych porad

proteza zębowa
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Początki z ruchomą protezą zębową bywają ciężkie. Organizm musi przyzwyczaić się do ciała obcego, które przez większość czasu musimy nosić oraz nauczyć się z nim funkcjonować. Nieoczywista może się również okazać kwestia higieny. Proteza zębowa wymaga odpowiedniego dbania o nią, by nosiła się dobrze i nie sprawiała dyskomfortu.  

Prawidłowa higiena protezy zębowej pomaga uniknąć problemów z podrażnieniami w jamie ustnej czy brzydkiego zapachu z ust. Ponadto stosując się do kilku prostych porad unikniesz dyskomfortu związanego z noszeniem protezy. Ponadto odpowiednie dbanie o protezę sprawi, że nie zniszczy się ona zbyt szybko. 

1. Nie trzymaj protezy w naczyniu z wodą

To jeden z najpopularniejszych mitów i błędów popełnianych przez osoby noszące protezę. Protezy ruchome wykonane są najczęściej z akrylu. Trzymanie tego tworzywa w wodzie przez kilka godzin sprzyja rozwojowi grzybów. Te przeniesione z protezy do organizmu mogą bardzo szybko wywołać grzybicę. 

2. Proteza zębowa powinna być umyta po każdym posiłku

Zdarza się, że resztki jedzenia dostają się pod protezę, a to sprzyja rozwojowi bakterii i powstawaniu stanów zapalnych. Tak więc najlepiej, jeśli będziesz myć protezę po każdym posiłku. Jeśli nie masz takiej możliwości, to przepłucz ją chociaż wodą. 

3. Zaopatrz się w odpowiednią szczoteczkę oraz pastę 

Pamiętaj, by zawsze myć całą protezę, a nie tylko "zęby". Specjalna szczoteczka do protez pozwoli dokładnie ją wyczyścić i nie zarysuje jej powierzchni. Preparaty przeznaczone do czyszczenia protez sprawiają, że jest ona wypolerowana i nie ściera się za bardzo. Ponadto myj nie tylko protezę. Jeśli masz swoje zęby, nie zapominaj o ich higienie. A jeśli nie masz już swoich zębów, to myj dziąsła i język - tam też gromadzą się bakterie. 

4. Odpowiednio przechowuj protezę

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, protezy nie wolno przechowywać w naczyniu z wodą. Proteza zębowa powinna być wyjmowana przynajmniej na 6-8 godzin (czyli najlepiej na noc). Przechowuj ją wtedy w suchym, szczelnym pojemniku.  

5. Raz na jakiś czas usuwaj kamień nazębny z protezy

Zwykłe mycie protezy nie jest w stanie dokładnie usunąć kamienia nazębnego. Raz na jakiś czas warto używać preparatów przeznaczonych do usuwania osadu z protezy. Jeśli preparaty nie są w stanie całkowicie wyczyścić protezy, udaj się do protetyka.