Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Przebarwienia zębów: Czego nie jeść, by mieć białe zęby?

kobieta na zdjęciu trzyma jabłko i uśmiecha się pokazując przebarwienia zębów
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Które ze spożywanych na co dzień produktów przyczyniają się do powstawania nieestetycznych przebarwień na zębach? Czy przyjmowanie leków może niekorzystnie odbijać się na kolorze zębów? Co jeszcze powoduje przebarwienia zębów? Poniżej prezentujemy listę najpopularniejszych produktów żywieniowych oraz czynników, wpływających na wygląd naszego uzębienia.

Dieta dla zębów wolnych od przebarwień – czego unikać?

Podstawą pięknego uśmiechu są zdrowe i białe zęby. Niestety, z wiekiem nasze zęby tracą swoją biel. Dlaczego tak się dzieje? Ogólna kondycja szkliwa zębów pogarsza się przez co wzrasta tendencja do chłonięcia przez nie barwników. Barwniki pożywienia (naturalne oraz sztuczne) gromadzą się w błonce nabytej zęba, która pokrywa szkliwo. Barwnik może się również zbierać na nieosłoniętej zębinie, powodując zmianę jej koloru.

Niektóre ze spożywanych przez nas na co dzień produktów mogą powodować nieestetyczne przebarwienia zębów. Sprawdźmy zatem na które za spożywanych przez nas napojów oraz potraw powinniśmy zwrócić szczególną uwagę w swojej codziennej diecie by zapobiec powstawaniu przebarwień (tzw. przebarwienia zewnątrzpochodne) i cieszyć się białym uśmiechem jak najdłużej.

Na liście produktów znanych ze swych właściwości barwiących nasze zęby znajdują się m.in.:

Kawa

Kawa w filiżance

Czarna kawa to powszechnie znany wróg białego uśmiechu. Nie wierzysz? Spójrz na swoją filiżankę po wypiciu tego napoju – jej boki będą pokryte ciemnym osadem z kawy. Co jeśli nie wyobrażamy sobie dnia bez filiżanki kawy? Wówczas warto dodawać do kawy choć odrobinę tłustego mleka. Mleko częściowo ograniczy szkodliwe działanie barwników zawartych w kawie i zmniejszy ryzyko przebarwień.

Herbata

Herbata w filiżance

Niestety, picie herbaty również sprzyja powstawaniu przebarwień na zębach. Jednak herbata herbacie nierówna. W przypadku herbaty, podstawową zasadą jest jej kolor. Im ciemniejszy napar, tym szkodliwsze działanie dla bieli naszych zębów. Najbardziej barwiące działanie ma herbata czarna i czerwona. Aby się o tym przekonać wystarczy spojrzeć na pozostawiany przez nie na naczyniach osad. Mogłoby się zatem wydawać, że picie zielonej herbaty nie będzie miało negatywnych skutków dla koloru naszych zębów, jednak i ten rodzaj herbaty może powodować przebarwianie się zębów.

Czerwone wino

Czerwone wino

Przyczyną powstawania przebarwień zębów przy spożywaniu czerwonego wina jest zawarty w nim barwnik. Ponadto wchodzący w skład wina kwas skutecznie uszkadza szkliwo i sprawia, że osad łatwiej przyczepia się do naszych zębów, co niekorzystnie wpływa na ich wygląd. Aby ograniczyć szkodliwe działanie tych kwasów poleca się na przykład zagryzanie czerwonego wina serem.

Napoje gazowane

Napoje gazowane

Dlaczego napoje gazowane znalazły się na liście produktów barwiących zęby? Wszystko za sprawą sztucznych barwników oraz kwasów, znajdujących się w ich składzie. Kwasy uszkadzają szkliwo zębów, które przez to staje się porowate. Efekt? Nasze zęby są mniej odporne na działanie substancji barwiących.

Buraki

Burak

Buraki za sprawą zawartej w nich betaniny, posiadają bardzo silne właściwości barwiące zęby. Czym jest betanina? Betanina (zwana również czerwienią buraczaną) to barwnik, który ze względu na swój ciemnoczerwony kolor jest wykorzystywany jako dodatek do żywności np. do barwienia galaretek czy napojów. To właśnie betanina odpowiada za pełny, ciemnoczerwony kolor buraków.

Jagody i borówki

Jagody i borówki przebarwiające zęby

Kolejną grupą produktów barwiących zęby są niektóre owoce leśne. Wśród nich na uwagę zasługują m.in. jagody, borówki, jeżyny czy maliny. Ich spożywanie również sprzyja przebarwianiu się zębów.


Wiśnie

Wiśnie

Intensywna, ciemnoczerwona barwa wiśni od razu powinna być dla nas wskazówką, że jest to kolejny produkt, który szkodzi bieli naszych zębów. Wystarczy spojrzeć na poplamione tymi owocami ubrania, by przekonać się jak silne są pigmenty w nich zawarte.


Pozostałe czynniki mogące powodować przebarwienia zębów

Niestety, spożywanie świeżych owoców oraz warzyw również może sprzyjać powstawaniu przebarwień. Wszystkiemu winny jest zawarty w nich barwnik roślinny o nazwie chlorofil, który nadaje niektórym częściom roślin charakterystyczny zielony kolor. Innym czynnikiem, który wpływa na powstawanie przebarwień na zębach jest tytoń. Palenie papierosów powoduje nie tylko żółtawe przebarwienia ale również znacząco przyczynia się do powstawania kamienia nazębnego. Specjaliści są zatem zgodni, że tego nałogu powinniśmy się pozbyć jak najszybciej. Na koniec można dodać, że przebarwienia zębów mogą być również spowodowane przyjmowaniem niektórych leków doustnych.

Jak na co dzień zapobiegać przebarwieniom zębów?

Woda w kieliszku

Czy aby skutecznie dbać o biel naszych zębów powinniśmy na stałe wykluczyć z naszej codziennej diety wszelkie produkty barwiące? Oczywiście, że nie. Niektóre produkty spożywcze odpowiedzialne za powstawanie przebarwień są korzystne dla zdrowia (np. buraki, jagody czy wiśnie). W trosce o nasze zęby należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które pomogą nam na dłużej utrzymać biel naszych zębów. Oczywiście pierwszą z nich jest mycie zębów po każdym posiłku. W sytuacji gdy po zjedzeniu barwiącego produktu nie mamy możliwości umycia zębów to powinniśmy przepłukać je czystą wodą by w ten sposób oczyścić je z części osadu. Innym dobrym sposobem jest używanie gumy do życia, które również pomaga zapobiegać powstawaniu przebarwień na zębach a także picie napojów gazowanych oraz soków przez słomkę.

Mam przebarwione zęby, ale nie wiem dlaczego - co teraz?

Barwienie zębów to zazwyczaj długotrwały proces, którego skumulowane efekty widać dopiero po latach. Zjedzone jagody nie sprawią przecież, że już następnego dnia nasze zęby będą znacząca ciemniejsze. Często zatem trudno nam jednoznacznie określić co jest przyczyną zmian w kolorze naszych zębów tym bardziej, że na kolor zębów mogą również wpływać przebyte choroby czy przyjmowane leki. Jeśli nie wiemy co w naszym przypadku jest źródłem plam na zębach to warto udać się po poradę do specjalisty. Stomatolog pomoże określić przyczynę zmiany koloru oraz wskaże skuteczne i bezpieczne metody usuwania przebarwień. Do popularnych zabiegów higienizacyjnych, oczyszczających i poprawiających kondycję naszych zębów, należą m.in. skaling oraz piaskowanie. Osoby zmagające się z przebarwieniami mogą również zdecydować się na zabieg wybielania zębów, poprawiający koloryt szkliwa nawet o kilka tonów.