Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Przykry zapach z ust – jakie są przyczyny?

data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Coraz częstszym problemem, z jakim spotykają się dentyści w Polsce jest przykry zapach z ust. Przypadłość ta w znaczący sposób komplikuje i uprzykrza życie, nie tylko towarzyskie, ale również zawodowe. Wywołuje zakłopotanie i może świadczyć o poważniejszych problemach zdrowotnych. Nieświeży oddech to dolegliwość powszechna, o charakterze chwilowym bądź w 30 procentach przypadków przewlekłym, którego przyczyny powstawania nie są do końca jasne.

Niewystarczająca pielęgnacja zębów i języka

Przykry zapach z ust może świadczyć o niedostatecznej higienie jamy ustnej. Resztki jedzenia gromadzące się na niedomytych zębach są doskonałą pożywką dla bakterii oraz grzybów. Efektem ich działań jest próchnica oraz choroby dziąseł, którym zazwyczaj towarzyszy nieprzyjemny zapach.

Winę za brzydki oddech ponosi również język. Na jego powierzchni znajdują się bowiem bakterie beztlenowe, które podczas metabolizmu uwalniają lotne związki siarki, odbierane przez ludzki węch jako niekorzystne.

Problemy wewnętrzne organizmu

Przyczyna nieświeżego oddechu może tkwić również w schorzeniach laryngologicznych, zwłaszcza wśród osób często chorujących na anginę. Wówczas w utworzonych w migdałkach niszach gromadzą się resztki jedzenia. Zalega w nich również nieprzyjemna wydzielina.

Kiedy doskwiera nam przykry zapach z ust, warto dokładnie przeanalizować spożywane produkty i zmienić dietę na pełnowartościową. Duże znaczenie ma również regularne przyjmowanie napojów. Odwodnienie organizmu prowadzi bowiem do zahamowania wydzielania śliny. Gardło staje się wysuszone, co ułatwia rozwój bakterii w jamie ustnej. Wśród przyczyn nieprzyjemnego zapachu wyróżnia się również zbyt duże obciążenie psychiczne. Wówczas nawilżanie gardła jest utrudnione przez działanie hormonu stresu.

Na nieświeży oddech wpływ mogą mieć również dolegliwości układu trawiennego oraz choroby dróg oddechowych. Aby wyeliminować przykry zapach z ust, niezwykle ważne jest poznanie przyczyn jego powstawania. Wówczas można wdrożyć odpowiednią kurację zwalczającą ten uciążliwy problem.