Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Rentgen zębów - czy jest bezpieczny?

Rentgen zębów
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Badania z wykorzystaniem promieniowania rentgenowskiego, czyli takie jak rentgen zębów, od lat budzą sporo kontrowersje. Wiele mówi się o ich szkodliwości oraz jednocześnie o tym, że są bardzo pomocne w diagnostyce i sprawdzaniu przebiegu leczenia. Jak jest naprawdę? Czy powinniśmy się go obawiać?

Badanie rentgenowskie (RTG) to badanie radiologiczne, wykorzystujące promieniowanie rentgenowskie. Potocznie nazwane prześwietleniem. Medycyna korzysta z tego rodzaju badania już od ponad osiemdziesięciu lat. Stomatologia jest dziedziną medycyny, w którym badanie RTG (rentgen zębów) jest bardzo popularne i przydatne.

Rentgen zębów - rodzaje zdjęć

  • Punktowe - bardzo szczegółowe zdjęcie, które obejmuje nie więcej niż cztery zęby. Pozwala zdiagnozować między innymi próchnicę czy stany zapalne.
  • Cefalometryczne - ten rodzaj zdjęcia jest wykonywany najczęściej przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego. Dzięki takiemu zdjęciu można zdiagnozować wadę zgryzu, daje ogląd na kości, zatoki czy tkanki miękkie czaszki.
  • Pantomograficzne - nazywane również panoramicznym. Obejmuje wszystkie zęby, pozwala ocenić ogólny stan ich zdrowia, poznać rozmieszczenie korzeni oraz zaplanować przebieg leczenia.

Czy rentgen zębów jest bezpieczny?

Lekarz trzymajacy rentgen zęba

Rentgen zębów jest badaniem nieinwazyjnym, jednak pacjent, któremu wykonuje się takie badanie jest obciążany promieniowaniem. Dawniej, kiedy rozwój sprzętu medycznego nie był na takim poziomie jak obecnie, badanie rentgenowskie było dużo bardziej niebezpieczne. Aktualnie dawki promieniowania są zmniejszane do minimum. Jednakże lekarze, mają na uwadze bezpieczeństwo pacjentów i nie chcą ich narażać, dlatego rentgen zębów jest przez nich zalecany jedynie w ostatecznych przypadkach.

Rentgen zębów jest również wykonywany u dzieci, jednak w ich przypadku zalecenia do wykonania tego badania są jeszcze bardziej ograniczone.

Wykonywanie prześwietlania zębów (i nie tylko) jest niewskazane u kobiet w ciąży, gdyż nawet mała dawka promieni może wpłynąć na płód. U kobiet ciężarnych badanie rentgenowskie wykonuje się tylko wtedy, gdy nie ma możliwości przełożenia leczenia na okres po porodzie.

Warto wiedzieć, że zdjęcie rentgenowskie zęba to dawka promieniowania równa od półtora do dziewięciu mikrosiwertów (jednostka odnosząca się do promieniowania jonizującego). Zdjęcie klatki piersiowej to wartość okołu stu mikrosiwertów czyli mniej więcej tyle samo, ile oddaje zwykły telewizor w ciągu roku. Jak widać, rentgen zębów jest naprawdę bardzo małym zagrożeniem, dlatego jeśli lekarz zaleci wykonanie zdjęcie RTG, nie musisz przesadnie zamartwiać się o swoje zdrowie. Równocześnie miej na uwadze to, że wykonanie tego zdjęcia może znacznie pomóc w leczeniu Twoich zębów.

Rentgen zębów - jak się przygotować?

Wykonanie zdjęcia rentgenowskiego zębów nie wymaga specjalnego przygotowania. Nie wymaga bycia na czczo, wykonanie go nie boli i trwa nie więcej niż minutę. Jedyne co należy zrobić przed badaniem to zdjąć wszystkie kolczyki (z uszu lub twarzy), metalowe spinki itp.

Jeśli Twój lekarz zalecił wykonanie badania rentgenowskiego zębów - zaufaj mu. Jak już wiesz, ryzyko powikłań jest w tym przypadku bardzo małe, a dzięki zdjęciu RTG schorzenie Twoich zębów będzie mogło być poprawnie zdiagnozowane,a następnie odpowiednio leczone.

Sprawdź też jak powstaje > ropień zęba <