Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Sedacja wziewna: informacje o znieczuleniu gazem rozweselającym

sedacja wziewna
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Obecnie stomatologia oferuje pacjentom wiele metod, dzięki którym leczenie i zabiegi stomatologiczne są łatwiejsze do przejścia. Jedną z metod znieczulenia jest sedacja wziewna, czyli znieczulenie gazem rozweselającym. 

Strach przed dentystą jest powszechny. Dotyczy zarówno dzieci jak i osoby dorosłe. Nic w tym dziwnego. Jednak trzeba sobie uświadomić, że właśnie dzięki nowoczesnym metodom leczenia i znieczulenia wizyty przebiegają sprawnie. Ponadto lekarze robią wszystko, by dyskomfort pacjentów był jak najmniejszy.

Sedacja wziewna - co to takiego

Sedacja wziewna to znieczulenie za pomocą mieszanki podtlenku azotu i tlenu. Zadaniem tej metody jest przede wszystkim odprężenie i uspokojenie pacjenta - znieczulenie to nie powoduje braku czucia w odróżnieniu do znieczulenia nasiękowego czy znieczulenia komputerowego. Gaz rozweselający sprawia, że pacjent rozluźnia się, odpręża i staje się obojętny na zapachy czy dotyk.

Sedacja wziewna jest więc polecana dla dzieci i dorosłych np. przy leczeniu próchnicy czy oczyszczaniu kamienia nazębnego. A w przypadku innych zabiegów może być łączona ze znieczuleniem np. w zastrzyku.

Znieczulenie gazem rozweselającym może stanowić też swego rodzaju terapię w przypadku osób z silnym lękiem przed dentystą. Jeśli znieczulenie to będzie stosowane na serii wizyt, istnieje duża szansa, że pacjent przestanie kojarzyć gabinet dentystyczny z lękiem, stresem czy bólem,

Sedacja wziewna - przeciwwskazania i wskazania

Mimo iż sedacja wziewna jest całkowicie bezpiecznym rodzajem znieczulenia, to lekarz każdorazowo podejmuje decyzję o jej podaniu na podstawie wywiadu z pacjentem. Do ogólnych przeciwwskazań poddania pacjenta sedacji wziewnej zaliczyć można:

  • silny katar
  • przerost migdałków gardłowych
  • choroby psychiczne
  • alkoholizm
  • ostre zapalenie zatok
  • pierwszy trymestr ciąży

Jeśli chodzi o wskazania, to sedacja wziewna jest polecana szczególnie dla dzieci, które nawet przy nieinwazyjnych czynnościach stomatologicznych wykazują silny strach oraz niechętnie współpracują z lekarzem. Ponadto sedacja wziewna nie powoduje problemów z układem krążenia czy oddechowym, więc mogą ją stosować astmatycy. Znieczulenie metodą sedacji wziewnej utrzymuje swój efekt przez około 30 minut. Po tym czasie pacjent wraca do normalnego stanu.