Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Stripping - na czym polega ten zabieg i czy jest bolesny?

uśmiechnięta kobieta
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Stripping zębów to zabieg, którego nazwa brzmi dosyć tajemniczo. Gdy już wiemy, co oznacza, budzi w nas niepokój. Stripping, czyli piłowanie zębów, wbrew pozorom nie jest taki straszny. W dzisiejszym artykule powiemy na czym dokładnie polega ten zabieg oraz kiedy się go wykonuje.

Piłowanie zębów, czyli tytułowy stripping, jest zabiegiem praktycznie bezbolesnym Wbrew temu, co może się wydawać nie wymaga nawet stosowania znieczulenia. Zabieg polega na usuwaniu cienkiej warstwy szkliwa za pomocą pasków ściernych lub specjalnej tarczy. Warstwa ścieranego szkliwa wynosi zwykle 01-0,3 mm z każdej strony zęba. Zabieg piłowania zębów nie uszkadza szkliwa, wręcz przeciwnie - powoduje jego wzmocnienie. Zęby w procesie remineralizacji wzmacniają swoją strukturę.

Jak wygląda stripping zębów?

Zabieg strippingu poprzedza założenie pacjentowi specjalnych gumowych separatorów. Za ich sprawą między zębami tworzą się minimalne szparki, które umożliwiają wykonanie zabiegu. Zabieg trwa ok. 10-30 minut, czas zależy od ilości zębów poddawanych strippingowi. Lekarz ściera odpowiednią ilość szkliwa z każdej strony zęba za pomocą pasków ściernych lub tarczy. Zabieg nie jest bolesny. Najczęstszym powodem dyskomfortu u pacjentów podczas strippingu jest dźwięk piłowania, który nie należy do najprzyjemniejszych. W nielicznych przypadkach, gdy pacjent cierpi na dużą nadwrażliwość zębów lub bardzo boi się zabiegu, można stosować znieczulenie miejscowe. Najczęściej jednak nie jest to konieczne.

Kiedy stosuje się stripping?

Zabieg piłowania zębów wykonuje się w różnych sytuacjach. Poniżej przedstawiamy najczęściej spotykane wskazania do jego wykonania.

  • Zwiększenie ilości miejsca w jamie ustnej. Stripping pozwala na wyleczenie niewielkich stłoczeń zębów bez konieczności zakładania aparatu ortodontycznego (jeśli pacjent nie ma innej wady).
  • Przygotowanie zębów do leczenia ortodontycznego. Stripping może być alternatywą do usuwania zębów przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego.
  • Zlikwidowanie dysproporcji między zębami. Gdy jeden ząb jest większy niż pozostałe, stripping pozwala skorygować jego kształt.
  • Nieprawidłowy kształt zębów, który źle wpływa na estetykę uśmiechu. Dzięki strppingowi można wysmuklić zęby.
  • Zęby poddawane są piłowaniu także w przypadku, gdy pacjent zmaga się z ciemnymi, trójkątnymi przestrzeniami w okolicach przydziąsłowych. Do powstania takich przestrzeni dochodzi, gdy zęby mają wachlarzowaty kształt lub zyskują taki kształt w wyniku zmian, do których dochodzi w trakcie leczenia ortodontycznego.