Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Studia stomatologiczne - co warto wiedzieć o tym kierunku?

studia stomatologiczne studentka
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Właśnie rozpoczął się rok akademicki. Tysiące młodych ludzi rozpoczyna swoją przygodę na studiach, lecz czas ten to dla niektórych przede wszystkim ciężka praca i walka o to, by w przyszłości móc wykonywać swój wymarzony zawód. 

Studia lekarskie (w tym także studia stomatologiczne) co roku cieszą się ogromnym zainteresowaniem osób rozpoczynających studia. Jednak mimo tego, że liczba kandydatów na kierunki medyczne stale utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie, wymagania, by dostać się na uczelnie medyczne nie maleją.

Studia stomatologiczne - czy ciężko się na nie dostać?

Studia stomatologiczne (lekarsko - dentystyczne) niewątpliwie kojarzą się jako kierunek prestiżowy, dzięki któremu w przyszłości praca będzie pewna i dobrze wynagradzana. Jednak przed kandydatami na lekarzy - dentystów stoi długa, trudna do przebycia droga, której smak poznają już na etapie rekrutacji na studia. O jedno miejsce na studia stomatologiczne ubiega się w zależności od uczelni od 20 do blisko 60 osób. Należy mieć przy tym na uwadze fakt, iż progi punktowe są bardzo wysokie. Kandydat na kierunek lekarsko - dentystyczny musi uzyskać bardzo wysoki wynik z matury (najczęściej rozszerzonej, gdyż podstawowa jest punktowana niżej) z biologii, w następnej kolejności brane są pod uwagę przedmioty takie jak chemia oraz fizyka. W zależności od uczelni wymagane mogą być obydwa te przedmioty lub jeden do wyboru.
Warto pamiętać, że przejście procesu rekrutacji zakończone sukcesem, to dopiero początek przygody studenta stomatologii.

Studia stomatologiczne - jak to wygląda?

Studia stomatologiczne to wg opinii studentów tego kierunku pięć lat bardzo ciężkiej pracy. Studia te trwają bowiem pięć lat, a kończąc je uzyskuje się tytuł lekarza - dentysty. Wybierając te studia trzeba być przygotowanym na dużo nauki oraz wymagające przedmioty.
W programie studiów, poza przedmiotami ściśle związanymi z profesją stomatologa, znajdują się także przedmioty ogólnomedyczne.studia stomatologiczne książki

Przykładowe przedmioty na kierunku lekarsko - dentystycznym to:

  • biochemia
  • cytofizjologia
  • anatomia
  • protetyka
  • łacina
  • biofizyka

Studia stomatologiczne oferowane są zarówno przez uczelnie publiczne, jak i niepubliczne. Trzeba jednak zaznaczyć, że decydując się na studiowanie stomatologii na niepublicznej uczelni, trzeba być przygotowanym na wysokie czesne.
Kierunek lekarsko - dentystyczny niewątpliwie nie należy do łatwych. Jednak, gdy ktoś czuje powołanie i wie, że zawód lekarza - dentysty będzie mu przynosić satysfakcję, to z pewnością da sobie radę.