Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Szczękościsk - przyczyny, objawy, leczenie

szczękościsk
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Szczękościsk to bardzo nieprzyjemna przypadłość, która może przysporzyć pacjentowi wiele stresu. W dzisiejszym artykule omawiamy przyczyny występowania szczękościsku oraz sposoby jego leczenia.

Szczękościsk to czasowe ograniczenie ruchomości rozwarcia szczęk, które ogranicza lub całkowicie uniemożliwia otwarcie jamy ustnej. Wystąpienie szczękościsku powoduje problemy z przyjmowaniem pokarmów, mówienie oraz ogólny dyskomfort pacjenta.

Szczękościsk - przyczyny

Przyczyny występowania szczękościsku u pacjentów mogą być bardzo różne. Mogą mieć one podłoże ogólne lub lokalne, czyli związane konkretnie z narządem żucia. Wśród potencjalnych przyczyn szczękościsku wyróżnić można:

  • usuwanie ósemek - szczękościsk może być powikłaniem po usuwaniu zębów
  • stany zapalne stawu skroniowo - żuchwowego
  • bruksizm
  • zapalenia ropne migdałków podniebiennych
  • zębopochodne zapalenie okostnej
  • nerwica, histeria
  • padaczka - szczękościsk to częsty objaw towarzyszący atakowi epilepsji
  • zażycie narkotyku - częsty objaw po zażyciu amfetaminy
  • tężec
  • udar mózgu

Objawy szczękościsku

Oczywiście najbardziej charakterystycznym objawem szczękościsku jest częściowe ograniczenie lub całkowita niemożność otwierania jamy ustnej. Co za tym idzie pacjent ma trudności z jedzeniem, mówieniem, ziewaniem. W zależności od przyczyny szczękościsku, mogą mu towarzyszyć także inne objawy. Np. przy szczękościsku spowodowanym ekstrakcją zęba bardzo często pojawia się także gorączka i obrzęk.

Jak wygląda leczenie szczękościsku?

Jako że szczękościsk sam w sobie nie jest chorobą tylko objawem towarzyszącym różnym schorzeniom, konieczne jest wyleczenie choroby, która go wywołała. Najważniejszym krokiem jest więc trafne zdiagnozowanie choroby. Jeśli pacjent nie wie, jaki jest powód powstania szczękościsku, najlepiej by udał się do lekarza ogólnego. Lekarz ten skieruje go do odpowiedniego specjalisty lub sam rozpocznie leczenie. Jeśli jednak pacjent podejrzewa jakie jest źródło problemu, może od razu udać się do konkretnego specjalisty - np. stomatologa lub neurologa. Przed wizytą u lekarza, aby zmniejszyć dyskomfort pacjent może stosować ciepłe lub zimne okłady w zależności od okoliczności (np. przy szczękościsku po wyrywaniu zęba zimne okłady). Ponadto delikatne masaże okolic stawów skroniowo - żuchwowych i płukanki ziołowe (szczególnie przy zapaleniach ropnych).