Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Szynowanie zębów - na czym polega ten zabieg?

szynowanie zębów
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Szynowanie zębów to zabieg stomatologiczny, którego celem jest unieruchomienie rozchwianych zębów, a także połączenie grupy zębów, które mogą w przyszłości ulec rozchwianiu. Zabieg ten jest bardzo często końcowym etapem leczenia chorób przyzębia. 

Najpopularniejszą chorobą przyzębia jest paradontoza. Skutkami tego schorzenia są bardzo często rozchwiane zęby, które utrudniają odgryzanie kęsów oraz przeżuwanie pokarmów. Rozchwiane zęby to także duże ryzyko na ich utratę oraz dyskomfort dla pacjenta.

Szynowanie zębów - na czym polega?

Zabieg szynowania zębów polega na połączeniu ich ze sobą specjalnymi materiałami, w celu unieruchomienia. Materiały wykorzystywane do unieruchomienia zębów są różne. Najtańszym i najprostszym sposobem szynowania jest zastosowanie kompozytów światłoutwardzalnych, które są wykorzystywane przede wszystkim do zakładania plomb światłoutwardzalnych. Proces szynowania zębów materiałami światłoutwardzalnymi przypomina zakładanie plomby. Szyny stosuje się na wewnętrzną stronę zębów i wypełnia się przestrzenie między daną grupą zębów. Inną metodą jest wykorzystywanie włókna szklanego do połączenia zębów. W tym przypadku tasiemka wykonana z włókna szklanego mocowana jest do powierzchni językowych i/lub podniebnych zębów.

Szynowanie można także podzielić ze względu na czas umieszczenia szyn na zębach. Mogą one być tymczasowe lub stałe. Szynowanie tymczasowe jest najczęściej stosowane po operacjach lub urazach. Stałe szynownie zębów jest natomiast wykorzystywane, gdy u pacjenta stwierdza się znaczne zaniki kostne czy stałe rozchwianie zębów.

Jeśli jest taka możliwość, do szynowania zębów wykorzystuje się mocno trzymające się w kości zęby, aby stanowiły one solidną podstawę dla pozostałych.

Zalety szynowania zębówozonoterapia

  • unieruchomienie rozchwianych zębów
  • szyny zakładane na zębach są niewidoczne
  • zwiększenie komfortu pacjenta podczas jedzenia
  • wyleczenie choroby przyzębia (szynowanie zębów jest często ostatnim elementem leczenia)

Wady szynowania zębów

Największą niedogodnością po zabiegu szynowania zębów jest utrudniona higiena jamy ustnej, gdyż po założeniu szyn, znacznie zmniejszają się przestrzenie między zębami, co utrudnia np. używanie nici dentystycznej. Z tego względu bardzo ważne jest, aby kontrolować systematycznie stan zębów u dentysty, by nie doprowadzić do rozwoju próchnicy lub stanów zapalnych w jamie ustnej.