Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Torbiel zęba - objawy, przyczyny i leczenie

torbiel zęba
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Torbiel zęba - tak potocznie pacjenci nazywają różnego rodzaju torbiele powstające w obrębie jamy ustnej. W dzisiejszym artykule przedstawimy najczęstsze objawy takich torbieli, ich przyczyny oraz sposób leczenia.

Torbiel zęba, a właściwie torbiel zębopochodna to zmiana w okolicy zęba wypełniona płynem, Przyczyn powstawania torbieli można się najczęściej doszukiwać w stanach zapalnych jamy ustnej. Rozróżnia się kilka rodzajów torbieli - korzeniowa, przyzębna, dziąsłowa. Jednak dla pacjentów, niezależnie od rodzaju, taka zmiana to torbiel zębowa, gdyż pacjent zwykle ma trudność ze zróżnicowaniem zmiany.

Jakie objawy daje torbiel zęba?

Niektóre torbiele nie dają żadnych objawów przez długi czas, są widoczne jedynie na zdjęciu RTG. Jednak zwykle przy torbieli zęba można zaobserwować:

  • dyskomfort w zębie i dziąśle podczas gryzienia i przeżuwania
  • odczuwanie ciężkości zęba i uczucie zwiększonego ciśnienia w obrębie, gdzie występuje zmiana
  • ból o zmiennym nasileniu
  • ogólne osłabienie organizmu (czasem podwyższona temperatura)
  • pęcherzyki/guzki na dziąśle
  • wyciek płynu surowiczego ze zmiany

Torbiel zęba - przyczyny

Najczęstszą przyczyną torbieli zębopochodnych jest namnożenie się bakterii wokół korzeni martwych zębów lub zębów, które nie rozwijają się prawidłowo (często są to ósemki). Torbiel zęba tworzy się zwykle z powodu obumarcia miazgi zęba i powstania stanu zapalnego. Torbiele mogą być także spowodowane przez zaniedbania higieny jamy ustnej, które w efekcie prowadzi  do wystąpienia stanu zapalnego. Przyczyną powstania torbieli mogą być także przewlekłe choroby nosa i gardła, m.in. zapalenie zatok czy migdałków.

Torbiel zęba - leczenie

Torbiel zębopochodną w zależności od rodzaju i stopnia zaawansowania leczy się różnymi metodami. Torbiele korzeniowe (są to najczęściej występujące torbiele) leczy się zwykle poprzez endodoncję (leczenie kanałowe). Jeśli torbiele są bardzo rozwinięte lub głęboko osadzone, wtedy lekarz może zalecić operacyjne usunięcie zmiany. Zdarzają się też przypadki, że ząb objęty torbielą jest już w stanie nie do odratowania - wtedy usuwa się ząb i dokładnie oczyszcza miejsce torbieli.

Pamiętaj, że podstawowym i zarazem dużym krokiem w celu uniknięcia powstania torbieli czy innych niebezpiecznych zmian w obrębie jamy ustnej jest dbanie o higienę jamy ustnej oraz systematyczne wizyty kontrolne u lekarza. Na leczenie oraz wizyty kontrolne zapraszamy do gabinetów Atrii - dentysta Katowice.